Witam na moim blogu.

Dzielę się tu wiedzą i doświadczeniem dotyczącym przywództwa, przedsiębiorczości i rozwoju osobistego.

Zachęcam do lektury na temat najważniejszych kwestii w naszym życiu, dzięki którym możemy odnieść sukces i żyć pełnią życia.

 

Andrzej Mytych

Czy boisz się opinii innych na swój temat?

Gdy byłem młodszy, to nie zrobiłem kilku ważnych dla mnie rzeczy, ponieważ obawiałem się tego, co pomyślą sobie o mnie inni. Drugimi słowy kontrolował mnie strach przed ludzką opinią.

Dzisiaj, gdy minęła już ponad połowa mojego życia śmieszy mnie to. A wiesz dlaczego? Ponieważ generalnie inni o mnie nie myślą, ani nie myśleli. Przynajmniej nie w takim zakresie jak mi się wydawało. Nie jestem aż tak ważnym pępkiem świata, aby ludzie się nade mną szczególnie zastanawiali, czy też analizowali mój każdy ruch. Inni głównie myślą o sobie i o tym, co jest dla nich ważne, natomiast ja całkowicie bezsensownie w młodości zamknąłem się w więzieniu lęku przed ludzką opinią. Trzeba było żyć odważniej, ambitniej, bardziej asertywnie. Trzeba było w większym stopniu eksplorować nowe obszary, eksperymentować, popełniać błędy, próbując robić dobre rzeczy, a także ponosić więcej porażek.

Dzisiaj, gdy rozważam zrobienie czegoś, to nie zastanawiam się nad tym, co inni o tym pomyślą, czy też, czy to zaaprobują. Pytam się raczej:

  1. Czy [naprawdę] chcę to zrobić?
  2. Dlaczego [tak naprawdę] chcę to zrobić?
  3. Czy to jest dobre (zarówno dla mnie, jak i dla innych, tj. czy to nie wyrządzi krzywdy)?

Oczywiście nie wszyscy aprobują mój styl życia i wybory. Jestem krytykowany. Jednak odnoszę się do tego ze spokojem, bo wiem, że to znaczy, że żyję i staram się coś budować. Nie chodzi o to, że jestem arogancki, czy też głuchy na krytykę, ale o to, że nie pozwalam, aby opinie innych ludzi powstrzymywały mnie przed życiem i blokowały.

A jak to wygląda w Twoim przypadku? Czy boisz się tego, co pomyślą o tobie inni? Czy krytyka i negatywne opinie na Twój temat paraliżują Cię i powstrzymują przed życiem, budowaniem i próbami realizowania swoich marzeń?

Nie zamykaj się dobrowolnie w więzieniu lęku przed ludzką opinią. Żyj odważnie, ambitnie, asertywnie. Eksploruj nowe obszary i eksperymentuj. Popełniaj błędy próbując robić dobre rzeczy. Walcz o zwycięstwo, nawet jeśli by to oznaczało, że będziesz ponosił porażki, wiele porażek.

Zastanawiając się, czy coś zrobić, stawiaj sobie trzy pytania:

  1. Czy [naprawdę] chcę to zrobić?
  2. Dlaczego [tak naprawdę] chcę to zrobić?
  3. Czy to jest dobre (zarówno dla mnie, jak i dla innych, tj. czy to nie wyrządzi krzywdy)?

Nie daj się kontrolować przez ludzką opinię (tę prawdziwą i wyimaginowaną). Bądź wolnym człowiekiem.

Photo by Alexandru Zdrobău on Unsplash

Artykuły powiązane

Nie znaleziono żadnych wyników

Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.