07 / 06 2016

Zrozum, że nic Ci się nie należy

photo-1453227588063-bb302b62f50b

Nie myśl, że od świata należy ci się dobre życie; świat nie jest ci niczego winien, on tu był przed tobą.

Mark Twain

Myślisz, że ktoś jest zobowiązany, aby zatroszczyć się o ciebie i wybudować dobre życie dla ciebie? Myślisz, że to jest rola twojej żony? Dzieci? Rodziców? Szefa w pracy? Rządu? Premiera? Im szybciej zrozumiesz, że nikt nie zrobi za ciebie tego, za co tylko ty jesteś odpowiedzialny, tym lepiej dla ciebie i twoich bliskich.

Dobre życie zależy od ciebie

Na pierwszy rzut oka powyższe zdanie wydaje się zupełnie nieprawdziwe. Jak to możliwe, aby dobre życie zależało ode mnie? A moje traumatyczne dzieciństwo? A trudne okoliczności, w których muszę żyć? A moja choroba? A moja żona? A moja teściowa? A trójka moich małych dzieci? A kraj, w którym żyję? A ekonomia i gospodarka? A mój wredny szef? A to, że w czepku się nie urodziłem, a mój ojciec, który był złym człowiekiem? I tak dalej, i tak dalej… Oczywiście wszystkie te rzeczy są istotnymi czynnikami, które kształtują nasze życie, ale to, czy będzie ono dobrym, zależy od nas – od tego, czy podejmiemy decyzję, że przestaniemy rozczulać się nad sobą, zasłaniać wymówkami i zaczniemy żyć, dając z siebie to, co w nas najlepsze.

Dobre życie zależy od tego, czy go zechcemy i wyjdziemy mu na przeciw; od tego czy przestaniemy się nad sobą użalać i wyjdziemy z kokonu naszych zranień, wymówek, obronnych mechanizmów, a także defensywnych i defetystycznych postaw. Ono zależy od tego, czy uwierzymy, że nam się uda i przyjmiemy na siebie odpowiedzialność za budowanie swojego życia.

Im szybciej uznasz, że jesteś kowalem własnego losu i zaczniesz stosownie do tego się zachowywać, tym lepiej dla ciebie

Przeznaczenie nie jest kwestią przypadku, ale kwestią wyboru; to nie jest coś, na co czekamy, ale coś, co osiągamy.

William Jennings Bryan

Nie oczekuj, aż ktoś przyjdzie i uratuje twoje życie. Nie czekaj na przypadek. Nie czekaj, aż twoje problemy same rozwiążą się w magiczny sposób. Przyjmij na siebie odpowiedzialność za swoje życie i za robienie tego, za co tylko ty jesteś odpowiedzialny.

Praktyczne zastosowanie

  • Kto jest odpowiedzialny za to, aby wybudować dobre życie dla Ciebie?
  • Czy dobre życie zależy od Ciebie, czy też od kogoś innego?
  • Czy jesteś kowalem swojego własnego losu, czy też ofiarą losu?
  • Czy Twoje przeznaczenie jest kwestią przypadku, czy też wyboru? Jeśli kwestią wyboru, to czyjego?

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że odpowiedzi na te pytania są złożone, myślę jednak, że warto się z tymi pytaniami zmierzyć.

Photo credit: unsplash.com, Matthew Wiebe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *