Andrzej Mytych

Znaczenie skupienia i wytrwałości

W zmaganiach między kroplą a skałą zawsze zwycięża kropla – nie dzięki sile, ale dzięki wytrwałości.

Jackson Brown

Gdy uczyłem się w Wielkiej Brytanii, przez trzy tygodnie pracowałem jako woluntariusz w Szkocji, w pięknym zamku nad jeziorem. Któregoś dnia przydzielono mnie do pracy przy rozbijaniu dużych kamieni, z których później planowano wybudować mur ogrodowy. Mój szef dał mi młot do rozbijania kamieni, wskazał na duży głaz i powiedział:

– Zacznij od rozbicia tego kamienia na kawałki – następnie odszedł do swoich zajęć.

Popatrzyłem na głaz z dość dużą dawką sceptycyzmu i zabrałem się do pracy. Z całej siły uderzałem młotem w różne części głazu, lecz ten niewzruszony moimi wysiłkami leżał przede mną. W końcu zacząłem mamrotać pod nosem:

– Przecież to bez sensu! Takiego głazu nigdy nie rozbiję tym młotem. Oni tu chyba robią ze mnie wariata.

Wtedy moje wysiłki dostrzegł mój szef. Podszedł do mnie i zapytał:

– Andrzej, co ty wyprawiasz? Przecież w taki sposób nie rozbijesz żadnego kamienia. Aby rozbić kamień, musisz uderzać młotem we właściwe miejsce. Daj mi ten młot, a pokażę ci, jak to się robi.

Następnie wziął ode mnie młot, obejrzał kamień i zaczął uderzać w jedno miejsce, które sobie upatrzył. Ku mojemu zdumieniu, po kilku mocnych uderzeniach kamień pękł na dwie części.

To stało się znaczącą lekcją dla mojego życia. Zrozumiałem wtedy, że jeśli trafiam na coś trudnego, to być może wytrwałe i systematyczne działanie pozwoli mi uporać się z tym wyzwaniem.

Życiowe lekcje

1. To, że coś wydaje się niemożliwym nie oznacza jeszcze, że takim jest w rzeczywistości. To, że nie wiesz jak coś zrobić nie oznacza jeszcze, że tego nie da się zrobić.

2. Nawet największy głaz (przeszkodę), można rozbić, jeśli wie się gdzie uderzać i uderza się w to miejsce systematycznie.

3. Skupione i wytrwałe działanie przenosi rzeczy ze sfery zamierzeń i celów, w sferę rzeczywistości.

Uderzyłeś głową w ścianę?

Czasami idziemy przez życie i trafiamy na ścianę, czy też jakąś barierę, która wydaje się nie do przezwyciężenia. Czasami nawet próbujemy ją pokonać, rozbić, podkopać i ominąć, ale nierzadko doznajemy porażki i nasza przeszkoda wciąż stoi niewzruszona przed nami, drwiąc sobie z nas, naszych wysiłków, marzeń i aspiracji.

Jeśli jednak za tą przeszkodą, barierą, czy murem stoi coś, co jest dla ciebie bardzo ważne, to nie poddawaj się zbyt szybko.

Nie rezygnuj przedwcześnie z marzeń, które mają dla ciebie znaczenie

Ludzie ponoszą klęskę nie dlatego, że mierzą zbyt wysoko i nie osiągają celu, ale dlatego, że mierzą zbyt nisko i poddają się.

Les Brown

Pamiętaj, że ludzie, którym udało się zrealizować wspaniałe marzenia musieli przezwyciężyć wielkie przeszkody i bariery

Mury istnieją po to, aby powstrzymać ludzi, którzy nie pragną czegoś dostatecznie mocno. Wyrastają z jakiegoś powodu. Dają nam szansę zrozumienia, jak bardzo czegoś pragniemy.

Randy Pausch

Jeśli nie wiesz, jak z czymś sobie poradzić, znajdź osobę, która już sobie z tym wyzwaniem poradziła i dowiedz się, jak to zrobiła

Gdy zderzasz się ze ścianą, to uświadom sobie, że nie jesteś pierwszą osobą, którą to spotyka. Twoja ściana nie jest też unikalna. Przed tobą było tysiące ludzi, którzy zderzyli się właśnie z taką i ścianą, a tysiące z tych ludzi ją skruszyło. Może to nie było za pierwszym starciem, może nie za drugim i może nie za setnym, ale znaleźli sposób na tę ścianę i zburzyli ją. A jeśli im się udało, to i tobie może również się udać. Musisz tylko tych zwycięzców znaleźć i dowiedzieć się, jak sobie poradzili ze swoimi wyzwaniami.

Kropla drąży skałę. Bądź skupiony na właściwych celach i wytrwały. Nie daj się zbyt szybko zniechęcić brakiem rezultatów. Systematyczne uderzenia we właściwe miejsce rozbiją w końcu głaz na małe kamienie i będziesz mógł pójść dalej, sięgając po to, o czym marzysz.

Wszystkie sukcesy są tryumfem wytrwałości.

Ralph Waldo Emerson

Zastanów się

  • Jakie są twoje największe marzenia i aspiracje?
  • Czy trafiłeś na jakieś ściany? Czy coś cię blokuje? Czy zderzyłeś się z jakimiś barierami?
  • Czy wiesz jak je przezwyciężyć?
  • Czy wiesz komu przed tobą udało się przezwyciężyć tego typu bariery i możesz się od niego uczyć?
  • Kto ci może pomóc?
  • Czy masz skłonność do przedwczesnego rezygnowania ze swoich marzeń w obliczu przeszkód?

Photo credit: unsplash.comErda Estremera

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *