Andrzej Mytych

Zatrzymuj się, aby zadbać o swój rozwój osobisty

Czasami zatrzymuj się, aby naostrzyć swoją siekierę. Rozwój twojego życia, skuteczności i osobistej satysfakcji jest wprost proporcjonalnie związany z twoim rozwojem osobistym. Pracuj nad tym, aby stawać się lepszym człowiekiem, a całe twoje życie będzie coraz lepsze.

Ciężka praca z pewnością jest jednym z kluczy do życiowego sukcesu i satysfakcji, ale zdecydowanie nie jedynym i nie najważniejszym. Można całe życie ciężko pracować, a doprowadzić się jedynie do kłopotów, choroby, długów i biedy. (Wiem, co mówię, bo od wielu lat pracuję jako konsultant i coach, więc mam okazję spotykać ludzi ciężko pracujących, którzy jednak są dalecy od sukcesu.) Więc tu nie chodzi tylko i wyłącznie o ciężką pracę i wysiłek, ale o mądrą pracę i wysiłek. W ten sposób naturalnie dochodzimy do tematu rozwoju osobistego.

Przez całe życie możesz być drwalem, który ciężko pracuje, aby siekierą, która już dawno się stępiła ścinać z dużym wysiłkiem drzewa w lesie, z którego nigdy nie wychodzisz, będąc przy tym zupełnie wyczerpanym, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Ale możesz co jakiś czas zatrzymywać się, aby odpocząć, zadbać o siebie i naostrzyć swoją siekierę. Możesz pójść jeszcze dalej niż to i zacząć samodzielnie myśleć. Możesz stawiać sobie pytania typu:  Co mogę zrobić, aby być lepszym drwalem? Jak mogę podnieść skuteczność mojej pracy? Jak mogę więcej zarabiać jako drwal? Jak mogę połączyć się w pracy z innymi drwalami? Czy mogę rozpocząć wyrąb drzew w innym lesie?

Po jakimś czasie możesz zadać sobie jeszcze bardziej zaskakujące pytanie: Czy ja w ogóle powinienem być drwalem? Czy nie rozmijam się ze swoim przeznaczeniem i swoją drogą? Ku zdumieniu, swojemu i swoich bliskich, możesz odkryć, że nigdy nie powinieneś być drwalem, ale na przykład pisarzem. Nie ma nic złego w byciu drwalem, ale jeśli ktoś powinien pisać książki, to dlaczego miałby poświęcić życie wycince drzew? Tak więc świadoma praca nad rozwojem osobistym i wyostrzanie swojego myślenia może zabrać cię w ważną dla ciebie życiową podróż.

Czy chcesz być drwalem, który na całe życie utknął w jednym lesie, robiąc drzewa tępą siekierą, zmagając się z monotonią życia, czy też chciałbyś czegoś więcej? To coś więcej jest dla ciebie możliwe, jeśli czasami się zatrzymasz, aby ostrzyć samego siebie, to znaczy dbać o swój rozwój osobisty. Właściwe, mądre i produktywne inwestowanie w swój wzrost jest korzystną inwestycją w twoje życie – z czasem przełoży się to na twój przełom osobisty.

sid-lmfxsdu-dan-edwards (2345)Definicja rozwoju osobistego

Niełatwo jest w zwięzły sposób zdefiniować, czym jest rozwój osobisty. Jest to pojęcie stosunkowo nowe, związane z samodoskonaleniem się, a także zdobywaniem nowych umiejętności i wiedzy.

Może to dotyczyć między innymi:

 • odkrywania swojego powołania, wizji, potencjału, i tożsamości;
 • dążenie do realizacji swojego potencjału, rozwijania talentów i możliwości;
 • pracy nad rozwojem osobowości i charakteru;
 • przezwyciężania swoich barier;
 • rozwijania nowych umiejętności i kompetencji;
 • zwiększania swojej efektywności;
 • pogłębiania wiedzy;
 • wzrostu duchowego.

Czynniki, które przyczyniają się do rozwoju osobistego

Jest wiele faktorów, które mogą sprzyjać naszemu rozwojowi, jednak warto wskazać na następujące:

 1. Możesz rozwijać się dzięki uczeniu się – ustawiczne kształcenie przyczynia się do wzrostu.
 1. Możesz rozwijać się dzięki ludziom – stajemy się lepszymi i mądrzejszymi osobami poprzez mądre dobieranie sobie środowiska, a także ludzi, którym pozwolimy na nas oddziaływać.
 1. Możesz rozwijać się dzięki odkrywaniu – zadawaj pytania, podważaj, szukaj odpowiedzi, eksploruj.
 1. Możesz rozwijać się dzięki prowadzeniu proaktywnego życia – najbardziej wzrastamy, gdy odbywamy swoją podróż, gdy kroczymy swoją drogą, gdy próbujemy zdobyć szczyty górskie, które nas wzywają.
 1. Możesz rozwijać się poprzez zmaganie się z przeciwnościami, walkę i zwyciężanie – nigdy nie staniemy się tymi, którymi powinniśmy się stać bez walki. Dlatego też powinniśmy zdobyć się na odwagę stoczenia naszych bitew.
 1. Możesz rozwijać się dzięki rozmyślaniu, samoanalizie i wyciąganiu lekcji ze swojego doświadczenia – dla wzrostu osobistego opanowanie sztuki refleksyjnego życia jest koniecznością.

Proces tworzenia planu rozwoju osobistego

1. Planuj swój rozwój osobisty

Jest wiele różnych sposobów, dzięki którym możemy się rozwijać, a także powodów, dla których powinniśmy to robić. Ważnym jednak jest, aby podchodzić do swojego rozwoju osobistego świadomie. Dlatego też czasami zatrzymuj się, aby przemyśleć swój wzrost i zaplanować go.

Rozwój osobisty jest obszerną dziedziną, która stwarza wiele możliwości. Warto ją jednak świadomie odnosić do siebie, personalizować i dostosowywać do swoich faktycznych potrzeb. Można to zrobić poprzez zatrzymywanie się, aby przemyśleć jakiego konkretnie wzrostu potrzebujemy w danej dziedzinie i aby opracować konkretny rozwój w tych obszarach.

Podchodź do swojego rozwoju osobistego proaktywnie. Świadomie dbaj o swój wzrost, planuj go, pracuj nad nim, monitoruj go. Stawaj się lepszym, mądrzejszym, skuteczniejszym, wybitniejszym człowiekiem.

2. Trzy etapy tworzenia sensownego planu rozwoju osobistego

Tworzenie dobrego planu rozwoju osobistego może składać się z następujących trzech etapów:

Etap 1: Zmierz się z pytaniem: Jakiego konkretnego wzrostu potrzebujesz?

Zanim zaczniesz stawiać konkretne kroki, zastanów się, gdzie chcesz dotrzeć i czego potrzebujesz. Nie będziesz na tej ziemi żył milion lat, aby móc sobie pozwolić na bezmyślny rozwój i niepotrzebną naukę.

Etap 2: Uzmysłów sobie najlepszy sposób na wzrost

Gdy już odpowiesz sobie na pytanie jakiego rozwoju potrzebujesz, możesz przejść do kolejnego etapu, który polega na zastanowieniu się, co konkretnie może ci pomóc w tym wzroście.

Etap 3: Spisz plan działania

Pamiętaj, że dopóki nie spiszesz konkretnego planu działania, to go tak naprawdę nie masz, a twoje zamysły są jedynie czczymi mrzonkami i najprawdopodobniej niewiele z nich wyniknie. Dlatego, jeśli chcesz wzrastać, co jakiś czas opracowuj i przelewaj na papier (lub ekran komputera) konkretne plany rozwoju osobistego.

Należy tu jednak pamiętać, że te plany nie powinny być przesadnie ambitne, ani złożone, bo tu nie chodzi o to, aby w danym roku zrobić bardzo dużo dla swojego rozwoju osobistego, ale aby zrobić to, co trzeba, a potem systematycznie, co roku realizować sensowne cele z tej dziedziny naszego życia.

Znaczący rozwój osobisty nie jest wynikiem zrywów, ale stabilnej, systematycznej, świadomej i rozłożonej na przestrzeni wielu lat pracy nad sobą.

Praktyczne zastosowanie

 1. Czy dzisiaj jesteś lepszym człowiekiem niż byłeś nim 5 lat temu? Czy twoje życie jest w lepszym miejscu niż 5 lat temu? Dlaczego?
 2. Czy świadomie dbasz o swój rozwój osobisty? Jeśli tak, to jak?
 3. Czy jest potrzeba, abyś lepiej troszczył się o swój rozwój osobisty w obecnym czasie? Jeśli tak, to co powinieneś robić dla swojego rozwoju osobistego?
 4. W których obszarach szczególnie potrzebujesz wzrostu?

Photo credit: unsplash.com; Dan Edwards

bariery blogowanie budowanie życia cele cena charakter coach droga granice marzenia mentalność możliwości myślenie myślenie możliwościowe odnoszenie sukcesów okoliczności pasja planowanie podróż porażka postawa potencjał praca proaktywność problemy przeciwności przeznaczenie przezwyciężanie barier przezwyciężanie trudności przełom pytania rozwój rozwój osobisty sens skupienie strefa komfortu sukces szczęście uwalnianie potencjału wybór wzrost zmiana świadome życie życie życiowe lekcje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *