Andrzej Mytych

Zapłać cenę

Żyjemy w kulturze instant, w której wiele wydarza się bardzo szybko. Jesteśmy przyzwyczajani do szybkości, dostajemy też wiele niezwykle wartościowych rzeczy za darmo. To, co kiedyś było drogie, dzisiaj jest tanie, albo darmowe (bezpłatne, free). Na dodatek jesteśmy obsypywani prezentami i gratisami. Często, abyśmy ulegli pokusie perswazji, propozycji, czy też komunikatowi marketingowemu, najpierw dostajemy coś za darmo.

Prócz tego nieustannie kuszą nas, abyśmy zaczęli korzystać teraz, a płacili za to dopiero w przyszłości. Czytamy też historie o tym, jak ludzie dzięki jakiemuś produktowi, pomysłowi, metodzie, trzem prostym krokom, jednemu sekretowi itp. odnieśli niewiarygodny sukces [szybko].

W wyniku tego wszystkiego może zrodzić się w nas wyobrażenie, że życie z klasą i sukces są na wyciągnięcie dłoni – że możemy to sobie wziąć bez wysiłku i bez płacenia ceny. Jednak jest to ułuda formowana w naszych umysłach przez fachowców od reklamy i masmedia, po to, aby zarabiać na nas pieniądze. Jeśli zaakceptujesz taką filozofię nie będziesz miał życia z klasą, nie będziesz też odnosił trwałych sukcesów. Zamiast tego będziesz jedynie dojną krową, na krótkim sznurku, przywiązaną do kołka (zbyt daleko się od niego nie oddalisz).

W rzeczywistości, aby żyć z klasą i odnosić trwałe sukcesy należy najpierw płacić, a dopiero później korzystać.

Jeśli tego nie zrozumiesz, to Twoje myślenie może być uwięzione w szablonie następujących pytań:

 • Jak się dorobić, a przy tym się nie narobić?
 • Jak korzystać bez płacenia?
 • Jak “wyrwać” coś dla siebie?
 • Jak zostać mistrzem, bez treningów i toczenia walk na ringu?
 • Jak wygrywać wojny bez toczenia bitew?

Choć niektóre z tych pytań mają pewien sens i czasami naprawdę warto podejść do życia niestandardowo, poszukując nowego paradygmatu, to niemniej jednak raczej nie są najlepszym sposobem na budowanie udanego i spełnionego życia. Wszystkie one pomijają podstawowy budulec sukcesu, którym jest płacenie ceny.

Jeśli pragniesz odnieść trwały sukces i cieszyć się spełnionym życiem, to pogódź się z płaceniem ceny.

Poniżej przedstawiam sześć rodzajów ceny, którą według mnie należy zapłacić, aby móc cieszyć się tym, czego naprawdę pragniemy.

Zapłać cenę planowania

Słyszałem kiedyś, że tylko 3 procent ludzi z przekonaniem buduje życie swoich marzeń. Brzmi to prawdopodobnie. Większość z nas więcej czasu poświęca na planowanie listy zakupów niż na myślenie o przyszłości.

Carmie Gallo

Planowanie jest częścią życia i pracy ludzi sukcesu. Niewielu zadaje sobie trud, aby określić swoją wizję, cele długo- i krótkoterminowe, a także strategię ich realizacji. Co więcej, wielu ludziom nawet nie chce się zatrzymać, aby zastanowić, czego tak naprawdę chcą od życia. Jak mieliby odnieść sukces, jeśli nawet nie są w stanie określić, czym on jest w ich przypadku?

 • Czy wiesz, w jaki sposób powinieneś planować, aby osiągnąć sukces, którego pragniesz?

Zapłać cenę przygotowania

Dopóki człowiek nie przygotuje się na wykorzystanie możliwości, wykorzystując je, będzie siebie ośmieszał.

B. Matthews

Niektórzy zakładają, że wszystko to, czego potrzebują, aby odnieść sukces, to możliwości. Jednak w rzeczywistości same możliwości to za mało. Aby móc je wykorzystać, gdy się pojawią, trzeba być na to gotowym.

Sukces jest uzależniony od wcześniejszego przygotowania. Bez przygotowania porażka jest pewna.

Konfucjusz

 • Czy wiesz, do czego i w jaki sposób musisz się przygotować, aby osiągnąć sukces, którego pragniesz?

Zapłać cenę rozwoju charakteru i osobowości

Sukces odnosi się szybując na dwóch skrzydłach – jednym jest potencjał (tj. obdarowanie, kompetencje, intelekt itp.), a drugim charakter. Nie można szybować (tzn. odnieść trwałego sukcesu) mając tylko jedno skrzydło.

W rzeczywistości bardzo dużo zależy nie tyle od geniuszu i talentu, co od charakteru i osobowości, bo to właśnie charakter i osobowość wzmacnia geniusz i talent, albo go blokuje. Dobra nowina jest taka, że charakter i osobowość można rozwijać.

 • Czy wiesz, w jaki sposób rozwijać swój charakter i osobowość, aby osiągnąć sukces, którego pragniesz? Czy opracowałeś plan osobistego rozwoju?

Zapłać cenę pracy

Bez pracy nie ma kołaczy.

Przysłowie polskie

Sukces jest okupiony przemyślaną pracą. Nigdy jeszcze nie spotkałem człowieka, który osiągnąłby coś wybitnego bez zdyscyplinowanej pracy. Więc, choć ciężka praca sama w sobie nie gwarantuje sukcesu, niemniej jednak jest jego niezbędnym czynnikiem.

 • Czy wiesz jakiej pracy wymaga osiągnięcie sukcesu, którego pragniesz?

Zapłać cenę wyrzeczeń

Aby osiągnąć w czymś mistrzostwo, należy wiele sobie odmówić. Nie ma sukcesu bez wyrzeczeń.

Droga na szczyt jest stroma i usłana przeszkodami. Podążanie nią wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Na przykład:

– nie możesz ze sobą zabrać wszystkiego, czy wszystkich,

– krocząc nią, nie możesz być w innym miejscu.

 • Czy wiesz, czego musisz się wyrzec, aby osiągnąć sukces, którego pragniesz?

Zapłać cenę ryzyka

Jeszcze nie widziałem, aby ktoś wybudował coś znaczącego w swojej strefie komfortu.

Życie poza strefą komfortu jest ryzykowne, trudne, niewygodne i wymaga dość dużej dawki charakteru, ale obawiam się, że nie ma innej drogi do sukcesu i wybornego życia. Pamiętaj, że wszystko to, czego pragniesz i o czym marzysz, Twoje zwycięstwa i przeznaczenie, znajduje się poza Twoim dzisiejszymi granicami i strefą komfortu.

Oczywiście wyruszanie poza strefę komfortu to ryzyko, ale czy pozostanie w jej granicach nie jest o wiele większym ryzykiem?

 • Czy wiesz na jakie ryzyko powinieneś się zdecydować, aby osiągnąć sukces, którego pragniesz?

Praktyczne zastosowanie

Płać cenę. Pełną.

A przyjdzie taki dzień, kiedy uznasz: Było warto.

Zatrzymaj się na chwilę, aby zastanowić się nad następującymi pytaniami:

 1. Jak powinieneś planować, aby osiągnąć sukces?
 2. Do czego i w jaki sposób musisz się przygotować?
 3. Jak powinieneś rozwijać swój charakter i osobowość? Czy opracowałeś plan osobistego rozwoju?
 4. Jakiej pracy wymaga osiągnięcie sukcesu, którego pragniesz?
 5. Czego musisz się wyrzec, aby osiągnąć sukces, którego pragniesz?
 6. Na jakie ryzyko powinieneś się zdecydować?

Photo credit: Karol Michalak

bariery blogowanie budowanie życia cele cena charakter coach droga granice marzenia mentalność możliwości myślenie myślenie możliwościowe odnoszenie sukcesów okoliczności pasja planowanie podróż porażka postawa potencjał praca proaktywność problemy przeciwności przeznaczenie przezwyciężanie barier przezwyciężanie trudności przełom pytania rozwój rozwój osobisty sens skupienie strefa komfortu sukces szczęście uwalnianie potencjału wybór wzrost zmiana świadome życie życie życiowe lekcje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *