Andrzej Mytych

Wyjdź ze swojego kurnika

Każdy zaczyna swe życie w jakimś kurniku, ale to nie znaczy, że powinien w nim pozostać.

Opowieść o orle, który był przekonany, że jest kurą

Pewno zdarzył ci się czytać lub słyszeć historię o orlim pisklęciu, które przez przypadek trafiło do kurnika. Orle wychowało się wśród kur i dorosło w kurniku. W wyniku tego myślało jak kura i zachowywało się jak kura. Cały świat tego ptaka był kurnikiem. Ale to nie było najgorsze – najgorsze było to, że on myślał, że jest kurą. Spacerował po niedużym placu kurnika, grzebał pazurami w ziemi, żywił się robactwem i ziarnem, spał na grzędzie. Wstawał, gdy piał kogut. Zakładał, że jego przeznaczenie było bycie kurą, w otoczonym siatką kurniku. Problem był tylko w tym, że trudno się było mu się odnaleźć w kurniku. Jakoś tak ciasno było, czegoś mu brakowało, za czymś tęskniła jego dusza, nużyły go szare dni wśród kur i codzienne z nimi rozmowy. Chciał czegoś więcej, choć nie wiedział czego. Czasami zadzierał głowę i z nostalgią patrzył na chmury. Czegoś tam wypatrywał, ale nie wiedział czego.

Któregoś dnia zobaczył szybującego wysoko na niebie orła z majestatycznie rozpiętymi skrzydłami. Coś drgnęło w jego sercu. Udało mu się wydostać z kurnika i wzbić w niebo. Wkrótce zaczął szybować z innymi orłami. Już nigdy nie wrócił do swojego kurnika. Stał się orłem, którym zawsze był, choć wcześniej nie zdawał sobie z tego sprawy. Już zawsze mierziły go klatki.

Niektórzy nie pasują do środowiska, w którym żyją

To nie jest tragedia, gdy się nie pasuje do danego środowiska. Tragedia jest wtedy, kiedy można i powinno się odejść, ale człowiek pomimo wszystko w tym środowisku pozostaje.

Kiedyś mieszkałem w niewielkiej miejscowości. Na drodze do pracy mijałem kurnik. Był to kawałek ziemi przy starej stodole otoczony wysoką siatką, a w środku chodziły kury i grzebały pazurami w ziemi. Któregoś dnia przystanąłem przed tym kurnikiem i doznałem olśnienia, że moja ówczesna rzeczywistość była takim kurnikiem, a ja żyłem wśród kur i grzebałem pazurem w ziemi, zataczając w  klatce kółka. Nagle dotarło do mnie, że ja do tego miejsca nie pasuję. Nie jestem kurą i nie zostałem stworzony do życia w kurniku. Uświadomiłem sobie, że jest inna przestrzeń, w której powinienem żyć i inne istoty, z którymi powinienem szybować. To mnie uwolniło i dało mi siłę do szukania mojego miejsca, odkrywania kim jestem i z kim powinienem się połączyć. Dzięki tym poszukiwaniom zainicjowałem w swoim życiu sensowne zmiany, które umożliwiły mi wyjście z kurnika, w którym wtedy żyłem. Nawet nie chcę zastanawiać się, jakby wyglądało moje życie, gdybym pozostał w tamtym miejscu.

Nie musisz tkwić w środowisku, do którego nie pasujesz

Nie zrozum mnie źle, nie mam nic przeciwko kurom i życiu w kurniku.  Bóg jest Bogiem różnorodności. On stworzył wróble, kury, orły i sokoły. Każdy ma swoje miejsce i swoją tożsamość, której powinien być wierny. Jeśli ktoś jest kurą i żyje wśród kur w pięknym kurniku to wspaniale. Problem jest wtedy, gdy kury wychowują orła na kurę i uczą go konformistycznego życia w klatce. Problem jest wtedy, gdy ktoś powinien szybować w przestworzach, a nie ma nawet miejsca, aby rozpostrzeć skrzydła. Problem jest wtedy, gdy ktoś powinien z powietrza polować na dzikie zwierzaki, a żywi się ziarnem z wiadra i glizdami. Problem jest wtedy, gdy ktoś powinien żyć w gnieździe na wysokiej górze, ale zamiast tego człapie po ziemi w małej klatce. Problem jest wtedy, gdy powinien żyć wśród takich, jak on, a całe dnie spędza wśród kur. Problem jest wtedy, gdy dusi swoją prawdziwą tożsamość, aby kury czasami nie pomyślały sobie o nim coś złego.

orzel_2

Jakie ma to znaczenie, co kury myślą o orle? Poza tym, czego kura może nauczyć o życiu orła? Orzeł musi odnaleźć dla siebie nauczycieli, mentorów i mistrzów wśród innych orłów.

Tu nie chodzi o to, że mądrość kury jest zła, ale o to, że jest niepotrzebna orłu.

Czy jesteś pewien, że faktycznie jesteś tym kim myślisz, że jesteś; że żyjesz w tej przestrzeni, w której powinieneś i z tymi, z którymi powinieneś? Być może jesteś orłem, który żyje wśród kur w kurniku. Może drepczesz tak, jak one, drapiesz pazurem w ziemi tak, jak one i żywisz się robactwem tak, jak one, ale to nie czyni jeszcze z ciebie kury. Być może wydaje ci się, że kurnik to całe twoje przeznaczenie, bo nie znasz innej przestrzeni, ale zapewniam cię, że są całe światy, które możesz poznać i w których możesz funkcjonować.

Aby uwolnić swój potencjał w pewnym momencie będziesz musiał wyjść ze swojego kurnika i stać się tym, kim powinieneś się stać. Nie jest takie ważne, co sobie o tobie pomyślą inne kury. I tak nie będziesz chciał wrócić do swojego kurnika. Pozwól kurom być kurami, natomiast ty stań się tym, kim powinieneś. Twoja przestrzeń na ciebie czeka.

Nie jest łatwo zostawić swój kurnik i odlecieć

Tak, wiem. Nie mówię, że jest łatwo zostawić środowisko, w którymi przeżyło się wiele lat, aby wyruszyć w stronę swojego przeznaczenia, ale jest duże prawdopodobieństwo, że to po pewnym czasie okaże się dużo lepsze niż tkwienie w swoim kurniku. Orzeł nigdy nie będzie sobą w klatce, wiewiórka nigdy nie będzie mistrzem w pływaniu, a ryba w lataniu. Każdy z nas ma swoją przestrzeń i naturalne środowisko, które potrzebuje odkryć, aby uwolnić swój potencjał i stać się mistrzem.

Praktyczne zastosowanie

  1. Czy jesteś orłem, który próbuje żyć wśród kur w kurniku?
  • Czy pasujesz do ludzi, z którymi żyjesz?
  • Czy pasujesz do środowiska, w którym jesteś?
  • Czy idziesz swoją drogą?
  1. Czy żyjesz we właściwej przestrzeni i w środowisku? Czy tam, gdzie jesteś możesz uwolnić swój potencjał i stać się mistrzem?
  2. Czy powinieneś odejść?

Photo credit: unsplash.com; Noah Grezlak

bariery blogowanie budowanie życia cele cena charakter coach doświadczenie droga działanie granice marzenia możliwości myślenie odnoszenie sukcesów okoliczności pasja planowanie podróż porażka postawa potencjał praca proaktywność problemy przeciwności przeznaczenie przezwyciężanie trudności przełom pytania rozwój rozwój osobisty satysfakcja sens skupienie strefa komfortu sukces szczęście uwalnianie potencjału wybór wzrost zmiana świadome życie życie życiowe lekcje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *