18 / 05 2017

Wyjdź ze swojego kurnika


Każdy zaczyna swe życie w jakimś kurniku, ale to nie znaczy, że powinien w nim pozostać.

Opowieść o orle, który był przekonany, że jest kurą

Pewno zdarzył ci się czytać lub słyszeć historię o orlim pisklęciu, które przez przypadek trafiło do kurnika. Orle wychowało się wśród kur i dorosło w kurniku. W wyniku tego myślało jak kura i zachowywało się jak kura. Cały świat tego ptaka był kurnikiem. Ale to nie było najgorsze – najgorsze było to, że on myślał, że jest kurą. Spacerował po niedużym placu kurnika, grzebał pazurami w ziemi, żywił się robactwem i ziarnem, spał na grzędzie. Wstawał, gdy piał kogut. Zakładał, że jego przeznaczenie było bycie kurą, w otoczonym siatką kurniku. Problem był tylko w tym, że trudno się było mu się odnaleźć w kurniku. Jakoś tak ciasno było, czegoś mu brakowało, za czymś tęskniła jego dusza, nużyły go szare dni wśród kur i codzienne z nimi rozmowy. Chciał czegoś więcej, choć nie wiedział czego. Czasami zadzierał głowę i z nostalgią patrzył na chmury. Czegoś tam wypatrywał, ale nie wiedział czego.

Któregoś dnia zobaczył szybującego wysoko na niebie orła z majestatycznie rozpiętymi skrzydłami. Coś drgnęło w jego sercu. Udało mu się wydostać z kurnika i wzbić w niebo. Wkrótce zaczął szybować z innymi orłami. Już nigdy nie wrócił do swojego kurnika. Stał się orłem, którym zawsze był, choć wcześniej nie zdawał sobie z tego sprawy. Już zawsze mierziły go klatki.

Niektórzy nie pasują do środowiska, w którym żyją

To nie jest tragedia, gdy się nie pasuje do danego środowiska. Tragedia jest wtedy, kiedy można i powinno się odejść, ale człowiek pomimo wszystko w tym środowisku pozostaje.

Kiedyś mieszkałem w niewielkiej miejscowości. Na drodze do pracy mijałem kurnik. Był to kawałek ziemi przy starej stodole otoczony wysoką siatką, a w środku chodziły kury i grzebały pazurami w ziemi. Któregoś dnia przystanąłem przed tym kurnikiem i doznałem olśnienia, że moja ówczesna rzeczywistość była takim kurnikiem, a ja żyłem wśród kur i grzebałem pazurem w ziemi, zataczając w  klatce kółka. Nagle dotarło do mnie, że ja do tego miejsca nie pasuję. Nie jestem kurą i nie zostałem stworzony do życia w kurniku. Uświadomiłem sobie, że jest inna przestrzeń, w której powinienem żyć i inne istoty, z którymi powinienem szybować. To mnie uwolniło i dało mi siłę do szukania mojego miejsca, odkrywania kim jestem i z kim powinienem się połączyć. Dzięki tym poszukiwaniom zainicjowałem w swoim życiu sensowne zmiany, które umożliwiły mi wyjście z kurnika, w którym wtedy żyłem. Nawet nie chcę zastanawiać się, jakby wyglądało moje życie, gdybym pozostał w tamtym miejscu.

Nie musisz tkwić w środowisku, do którego nie pasujesz

Nie zrozum mnie źle, nie mam nic przeciwko kurom i życiu w kurniku.  Bóg jest Bogiem różnorodności. On stworzył wróble, kury, orły i sokoły. Każdy ma swoje miejsce i swoją tożsamość, której powinien być wierny. Jeśli ktoś jest kurą i żyje wśród kur w pięknym kurniku to wspaniale. Problem jest wtedy, gdy kury wychowują orła na kurę i uczą go konformistycznego życia w klatce. Problem jest wtedy, gdy ktoś powinien szybować w przestworzach, a nie ma nawet miejsca, aby rozpostrzeć skrzydła. Problem jest wtedy, gdy ktoś powinien z powietrza polować na dzikie zwierzaki, a żywi się ziarnem z wiadra i glizdami. Problem jest wtedy, gdy ktoś powinien żyć w gnieździe na wysokiej górze, ale zamiast tego człapie po ziemi w małej klatce. Problem jest wtedy, gdy powinien żyć wśród takich, jak on, a całe dnie spędza wśród kur. Problem jest wtedy, gdy dusi swoją prawdziwą tożsamość, aby kury czasami nie pomyślały sobie o nim coś złego.

orzel_2

Jakie ma to znaczenie, co kury myślą o orle? Poza tym, czego kura może nauczyć o życiu orła? Orzeł musi odnaleźć dla siebie nauczycieli, mentorów i mistrzów wśród innych orłów.

Tu nie chodzi o to, że mądrość kury jest zła, ale o to, że jest niepotrzebna orłu.

Czy jesteś pewien, że faktycznie jesteś tym kim myślisz, że jesteś; że żyjesz w tej przestrzeni, w której powinieneś i z tymi, z którymi powinieneś? Być może jesteś orłem, który żyje wśród kur w kurniku. Może drepczesz tak, jak one, drapiesz pazurem w ziemi tak, jak one i żywisz się robactwem tak, jak one, ale to nie czyni jeszcze z ciebie kury. Być może wydaje ci się, że kurnik to całe twoje przeznaczenie, bo nie znasz innej przestrzeni, ale zapewniam cię, że są całe światy, które możesz poznać i w których możesz funkcjonować.

Aby uwolnić swój potencjał w pewnym momencie będziesz musiał wyjść ze swojego kurnika i stać się tym, kim powinieneś się stać. Nie jest takie ważne, co sobie o tobie pomyślą inne kury. I tak nie będziesz chciał wrócić do swojego kurnika. Pozwól kurom być kurami, natomiast ty stań się tym, kim powinieneś. Twoja przestrzeń na ciebie czeka.

Nie jest łatwo zostawić swój kurnik i odlecieć

Tak, wiem. Nie mówię, że jest łatwo zostawić środowisko, w którymi przeżyło się wiele lat, aby wyruszyć w stronę swojego przeznaczenia, ale jest duże prawdopodobieństwo, że to po pewnym czasie okaże się dużo lepsze niż tkwienie w swoim kurniku. Orzeł nigdy nie będzie sobą w klatce, wiewiórka nigdy nie będzie mistrzem w pływaniu, a ryba w lataniu. Każdy z nas ma swoją przestrzeń i naturalne środowisko, które potrzebuje odkryć, aby uwolnić swój potencjał i stać się mistrzem.

Praktyczne zastosowanie

  1. Czy jesteś orłem, który próbuje żyć wśród kur w kurniku?
  • Czy pasujesz do ludzi, z którymi żyjesz?
  • Czy pasujesz do środowiska, w którym jesteś?
  • Czy idziesz swoją drogą?
  1. Czy żyjesz we właściwej przestrzeni i w środowisku? Czy tam, gdzie jesteś możesz uwolnić swój potencjał i stać się mistrzem?
  2. Czy powinieneś odejść?

Photo credit: unsplash.com; Noah Grezlak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *