Andrzej Mytych

Ta jedna rzecz, którą uwielbiasz robić

Tylko jedna rzecz może być tą najważniejszą. Wiele spraw może być istotnych, ale najważniejsza jest tylko jedna.

Ross Garber

W życiu są ważne różne rzeczy, ale nie ma ich wiele. Jeśli będziesz pilnował, aby to, co dla ciebie jest najważniejsze, było najważniejszym, to ostatecznie twoje życie będzie udanym.

Najważniejszym jest, aby to, co najważniejsze było najważniejszym.

Warto zrozumieć, co jest najważniejsze i skupić się na tym. Jedną z takich ważnych rzeczy jest pasja, albo jak to niektórzy nazywają – TA JEDNA RZECZ, którą:

 • uwielbiasz robić;
 • powinieneś się na niej skupić;
 • jest wątkiem przewodnim w twoim życiu.

Zastanów się:

 • Co uwielbiasz robić?
 • Na czym powinieneś się skupić?
 • Jaki jest temat (wątek) przewodni w twoim życiu?

Moją życiową pasją jest różnorodny rozwój. Całe moje życie obraca się wokół tego tematu. Pociąga mnie wzrost, przełom, progres, wyniki, osiągnięcia, odnoszenie sukcesów. Fascynuję się:

 • rozwojem osobistym;
 • rozwojem duchowym;
 • rozwojem przywództwa;
 • rozwojem biznesu;
 • rozwojem organizacji non-profit.

Dlatego też uwielbiam pracować jako mentor, coach i konsultant. Pracuję w obszarach, które są związane ze wzrostem i osiągnięciami.

Natomiast jeśli chodzi o mój wątek przewodni, to jest nim: praca ze słowem. Całe moje życie kręci się wokół słów, tzn. jestem bibliofilem (zbieram książki), piszę różnego rodzaju teksty, bloguję, tłumaczę, wykładam, przemawiam, jestem mentorem, coachem i konsultantem. Moją wiodącą inteligencją wieloraką jest inteligencja werbalna, a przewodnim wątkiem mojego życia są książki i nauczanie. Stąd też moją życiową pasją jest praca ze słowem i nauczanie.

W moim przypadku tą jedną rzeczą jest praca nad rozwojem w oparciu o słowo. Wiem, że tak długo, jak długo buduję wokół tego wątku przewodniego, moje  życie będzie udane, satysfakcjonujące i skuteczne. Jeśli jednak za bardzo będę oddalać się od tego zagadnienia, to moje życie będzie się komplikować.

Ta jedna rzecz Gilberta Tuhabonye

Największą pasję Gilbert Tuhabonye stanowi bieganie. Gilbert jest dziś amerykańskim długodystansowcem, ale urodził się w Songa, w Burundi. Zamiłowanie do ścigania zaprocentowało już w szkole średniej – w mistrzostwach Burundii w lekkiej atletyce zwyciężył w biegu na 400 i 800 m mężczyzn. Pasja biegania uratowała mu też życie. Stało się to 21 października 1993 roku, gdy wojownicy z plemienia Hutu napadli na szkołę Gilberta i pojmali uczniów należących do plemienia Tutsi. Ci, których nie zamordowano od razu, zostali pobici i spaleni żywcem w pobliskich zabudowaniach. Przygniecionemu tlącymi się ciałami Gilbertowi po dziewięciu godzinach udało się wydostać, umknąć prześladowcom i schronić w pobliskim szpitalu. Był jedynym, który przeżył.

Po przyjeździe do Teksasu Gilbert nie przestał się ścigać i doskonalić swoich umiejętności. W barwach katolickiego uniwersytetu w Abilene sześciokrotnie zdobywał tytuł All-America. Po obronie dyplomu przeprowadził się do Austin, gdzie obecnie jest bezsprzecznie najpopularniejszym trenerem biegania. Założył też organizację Gazelle Foundation, wspierającą działania mające na celu poprawienie dostępu do wody pitnej w Burundi. Głównym źródłem przychodów fundacji jest – uwaga! – wyścig „Run for the Water”, sponsorowany bieg miejski po ulicach Austin. Nietrudno zauważyć, wokół czego kręci się życie Gilberta…

Od początkującego biegacza do cudem ocalałego z masakry; od ucznia colleg’u przez zawodowego lekkoatletę aż do darczyńcy – pasja biegania prowadziła Gilberta Tuhabonye przez życie, przerodziła się w talent i w fach, który dał mu szansę pomagania innym. Uśmiech, jakim pozdrawia innych biegaczy na trasie wokół jeziora Lady Bird w Austin, może być symbolem tego, jak pasja przeradza się w powołanie, które nadaje życiu wyjątkowość i sens.[1]

Praktyczne zastosowanie

Ustal główny, stanowczy cel w życiu, po czy zorganizuj wokół niego całe swoje działanie.

Brian Tracy

Ważnym jest, abyś odkrył swój wątek przewodni w życiu, a także TĘ JEDNĄ RZECZ i zorganizował wokół niej swoje życie.

Drogę do szczęścia wytyczają dwie proste zasady: odkryj to, co cię interesuje i co potrafisz robić naprawdę dobrze, oraz wkładaj w to całą swoją duszę – całą energię, ambicję i naturalną zdolność, jakie tylko masz.

John D. Rockefeller

Ważne pytania

 • Co uwielbiasz robić?
 • Na czym powinieneś się skupić?
 • Jaki jest temat (wątek) przewodni w twoim życiu?

[1] Gary Keller, Jay Papasan, Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć, Galaktyka, Łódź, 2013, s. 21-22.

Photo credit: unsplash.comCam Adams

bariery blogowanie budowanie życia cele cena charakter coach doświadczenie droga działanie granice marzenia możliwości myślenie odnoszenie sukcesów okoliczności pasja planowanie podróż porażka postawa potencjał praca proaktywność problemy przeciwności przeznaczenie przezwyciężanie trudności przełom pytania rozwój rozwój osobisty satysfakcja sens skupienie strefa komfortu sukces szczęście uwalnianie potencjału wybór wzrost zmiana świadome życie życie życiowe lekcje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *