Andrzej Mytych

Skończ z wymówkami

 

Kto chce coś zrobić, znajdzie sposób, kto nic nie chce robić, znajdzie wymówkę.

Przysłowie arabskie

Zdecyduj, czy chcesz być mistrzem w wyjaśnianiu i usprawiedliwianiu się, czy też w odnoszeniu sukcesów. I nie możesz być mistrzem w obydwu tych dziedzinach równocześnie.

Jeśli będziesz mistrzem w wymówkologii, to w swoim życiu ugrzęźniesz

Nigdy nie spotkałem człowieka dobrego w robieniu wymówek, który byłby dobry w czymkolwiek innym.

Benjamin Franklin

Każdą życiową porażkę i nieudane życie można “sensownie” wyjaśnić. Niektórzy stają się mistrzami w budowaniu całych systemów usprawiedliwień wykorzystując do tego teologię, psychologię, czy też filozofię. Nieodłącznym elementem tworzenia systemu usprawiedliwień jest wynajdywanie kozłów ofiarnych, to znaczy rzeczy, czy też ludzi, których możemy obarczyć winą za nasze porażki i życiowy marazm. Problem polega na tym, że takie rozumowanie i defensywna postawa jedynie umacnia niewłaściwą mentalność i pogłębia życiowy zastój.

Zdecyduj się być mistrzem w odnoszeniu sukcesów, a nie w wymówkach i usprawiedliwieniach

Ludzie prowadzący dobre i spełnione życie, nie szukają wymówek, ale powodów, dla których może im się udać. Są przekonani, że kreują swoje życie. Zamiast z rozgoryczeniem patrzeć w przeszłość i rozczulać się nad sobą z powodu doznanych krzywd i tego, czego nie mieli; patrzą z nadzieją w przyszłość spodziewając się dobrych rzeczy. Nie interesuje ich teoretyzowanie i mędrkowanie, ale praktyczne działanie. Nie czekają na kogoś, kto ich uratuje i rozwiąże za nich wszystkie problemy, oni budują swoje życie i robią to, co w danym momencie są w stanie zrobić.

Photo credit: unsplash.com, Matthew Wiebe

bariery blogowanie budowanie życia cele cena charakter coach droga granice marzenia mentalność możliwości myślenie myślenie możliwościowe odnoszenie sukcesów okoliczności pasja planowanie podróż porażka postawa potencjał praca proaktywność problemy przeciwności przeznaczenie przezwyciężanie barier przezwyciężanie trudności przełom pytania rozwój rozwój osobisty sens skupienie strefa komfortu sukces szczęście uwalnianie potencjału wybór wzrost zmiana świadome życie życie życiowe lekcje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *