Andrzej Mytych

Pracuj nad rozwojem swojego charakteru

Jedną z głównych rzeczy, która blokuje rozwój osobistego potencjału są negatywne cechy charakteru. Nie bądź barierą dla swojego sukcesu i nie pozwalaj sobie na autosabotaż. Poprzez świadomą pracę nad swoim charakterem zerwij ze swojej osobowości zatwardziałą skorupę, która ogranicza rozwój twojego potencjału.

Znaczący sukces jest możliwy dla tych, którzy są gotowi wytrwale pracować zarówno nad rozwojem swojego potencjału, jak i nad rozwojem swojego charakteru

Aby szybować w przestworzach niedostępnych dla przeciętnych śmiertelników, potrzebujesz dwóch skrzydeł – jednym z nich są talenty i kompetencja, a drugim charakter. Wystarczy, że nie będziesz miał jednego z tych skrzydeł, albo będzie ono nie rozwinięte, a nie wzniesiesz się ponad szary tłum.

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że kluczem do życiowego sukcesu nie jest obdarowanie, ale charakter? Oczywiście bez talentu człowiek nie może być zauważony i wyniesiony do miejsca sukcesu, ale bez charakteru nie jest w stanie do tego miejsca dojść, a co ważniejsze w nim pozostać (utrzymać go).

Oczywiście mógłbyś mi zapewne na to odpowiedzieć, że jest wiele genialnych gwiazd – artystów, polityków, sportowców itd., którzy mają paskudne charaktery, a jednak sztab ludzi dba o ich kariery. To prawda, ale udzielę ci na to trzy odpowiedzi, które powinieneś rozważyć:

 • Po pierwsze – są to wyjątki od reguły. Tak, są wybitni ludzie, którzy pozwalają sobie na to, aby być niezdyscyplinowanymi, ekscentrycznymi, paskudnymi typami. Są jednak wyjątkami. O ile nie jesteś geniuszem, wybitnym artystą, albo bogaczem, nic wyjątkowego nie wybudujesz bez charakteru.
 • Po drugie – myślę, że jeśli czytasz ten tekst, to nie chcesz być znany z lenistwa, wulgarności, braku dyscypliny, awanturnictwa, nałogów, niedotrzymywania słowa, chamstwa itp.
 • Po trzecie – gwiazdom ludzie często wybaczają, tobie prawdopodobnie wybaczać nie będą.

Jeśli jesteś typowym człowiekiem, a przy tym pragniesz mieć świetne małżeństwo, albo pragniesz zająć jakąś pozycję społeczną, czy też pragniesz, aby ludzie pomogli ci odnieść sukces w jakiejś sferze itp., to musisz wiedzieć, że tu nie wybacza się nadużyć, rażącego charakteru i złego traktowania ludzi. Twój sukces zależy od innych, a ludzie nie chcą pomagać tym, w których nie wierzą i których nie lubią. Dlatego regularnie pracuj nad swoim charakterem i rozwijaj jego muskuły. To właśnie dzięki charakterowi rozwiniesz swój potencjał, osiągniesz sukces, zwyciężysz w próbach związanych z nim i będziesz mógł go utrzymać.

Niebezpiecznym jest praca nad rozwojem potencjału, bez pracy nad rozwojem charakteru

Talent może zaprowadzić cię do miejsca, gdzie twój charakter nie będzie potrafił cię utrzymać.

Każdy człowiek ma pewien zestaw negatywnych cech charakteru, które skutecznie ograniczają rozwój jego potencjału

1. Każdy m pewne negatywne cechy charakteru (rysy, przywary)

Obrazowo mówiąc, gdy startujemy w życiu każdy z nas jest narzędziem, które jest w jakimś stopniu popsute. Każdy z nas zaczyna z jakimś rodzajem dysfunkcji, która ogranicza jego potencjał i rozwój. Jeśli więc chcemy przesuwać się szybciej i dalej, a także cieszyć się trwałymi osiągnięciami i sukcesami, to powinniśmy uzmysłowić sobie nasze dysfunkcje, zaczynając od negatywnych cech charakteru. Mogą między innymi do nich należeć:

 • lenistwo;
 • brak asertywności;
 • chorobliwa nieśmiałość;
 • nieumiejętność pracy zespołowej;
 • notoryczne spóźnianie się.

2. Każda negatywna cecha charakteru ma swój pozytywny odpowiednik

Na przykład:

lenistwo – pracowitość

nieśmiałość/tchórzostwo – odwaga/asertywność

spóźnianie się – punktualność

3. Jeśli w swoim życiu pragniesz uwolnić swój potencjał, to:

 • Uświadom sobie swoje negatywne cechy charakteru.
 • Przyjmij na siebie odpowiedzialność za przezwyciężenie ich.
 • Dostrzeż pozytywne odpowiedniki.
 • Zacznij świadomą pracę nad rozwojem pozytywnych cech charakteru.

4. Negatywne cechy charakteru można przekuć w pozytywne

Aby uwolnić swój potencjał potrzebujesz uczciwości i szczerości wobec siebie. Każdy potencjał jest blokowany przez bariery, a część z tych barier to nasze wewnętrzne niedociągnięcia i skazy na charakterze. Jeśli mamy się stać tymi, kim możemy i powinniśmy się stać, to musimy te wewnętrzne bariery rozpoznać i je przezwyciężyć

Negatywnych cech charakteru nie należy mylić ze słabymi stronami z teorii o potencjale ludzkim

Talent jest darem, charakter zależy od nas.

dr John C. Maxwell

Teoria o potencjale ludzkim utrzymuje, że każdy człowiek ma pewien naturalny i duchowy zestaw predyspozycji, natomiast innych nie posiada. To, czym został obdarzony jest nazywane jego silnymi stronami, a to, czym nie został, jest nazywane słabymi. Na przykład ja mam naturalne predyspozycje do pracy ze słowami, dlatego pracuję jako mówca, trener, autor podręczników, tłumacz i mentor. Są to moje silne strony. Natomiast nie mam na przykład słuchu muzycznego, czy też predyspozyci do nauk ścisłych. Są to moje słabe strony, dlatego nie próbuję rozpocząć nauki i kariery w kierunku zawodów typu kompozytor, lekarz, programista, czy też naukowiec.

Jednak nie należy tego mylić z negatywnymi cechami charakteru. Nikt nie jest w stanie sprawić, że wypracuje w sobie potencjał, którego nie ma. Inaczej jest z negatywnymi cechami charakteru. W tym obszarze każdy z nas może i powinien nad sobą pracować i się zmieniać.

Na przykład ja pracowałem nad przezwyciężeniem następujących negatywnych cech mojego charakteru:

 • brak asertywności i chorobliwa nieśmiałość;
 • prokrastynacja;
 • zachłanność i nieumiarkowanie;
 • brak dyscypliny;
 • niepunktualność.

Celem mojej pracy nad sobą było przekucie tych cech w:

 • asertywność;
 • odwagę;
 • nawyk kończenia rozpoczętych zadań;
 • dbanie o umiar;
 • samodyscyplinę;
 • punktualność.

W rzeczywistości ciągle pracuję nad rozwinięciem w sobie tych cech, rozumiejąc że bez nich nie będę w stanie w pełni uwolnić swojego potencjału i zrealizować swoich zamierzeń.

Możesz się zmienić

Nie wmawiaj sobie i innym: Ja już taki jestem i się nie zmienię, bo w ten sposób będziesz budował swoje życie na kłamstwie. Prawda jest taka, że jeśli tylko zechcesz, to możesz się zmienić. Pracuj nad przemianą swojego charakteru i komunikuj innym: Pracuję nad sobą. Zamierzam być i będę lepszym człowiekiem niż byłem do tej pory.

 Praktyczne zastosowanie

 1. Jakich rad udzieliłbyś człowiekowi, który chce pracować nad rozwojem swojego charakteru?
 2. Jakie są twoje pozytywne cechy charakteru, a jakie negatywne? W jaki sposób na ciebie oddziałują?
 3. Czy w sposób świadomy pracujesz nad rozwojem swojego charakteru? Czy masz plan pracy twoim charakterem?
 4. Dlaczego powinieneś świadomie pracować nad swoim charakterem?

Photo credit: unsplash.com; Warren Wong

bariery blogowanie budowanie życia cele cena charakter coach doświadczenie droga działanie granice marzenia możliwości myślenie odnoszenie sukcesów okoliczności pasja planowanie podróż porażka postawa potencjał praca proaktywność problemy przeciwności przeznaczenie przezwyciężanie trudności przełom pytania rozwój rozwój osobisty satysfakcja sens skupienie strefa komfortu sukces szczęście uwalnianie potencjału wybór wzrost zmiana świadome życie życie życiowe lekcje

1 myśl na temat “Pracuj nad rozwojem swojego charakteru”

 1. Dziękuję za to przesłanie na końcu, bo uważam, że to ważne, aby przede wszystkim zmienić swoje myślenie o tym, że “nie da się” na “MOŻNA się zmienić, tylko trzeba chcieć”. A wiara w to, że można też działa na zmianę! Ja dodałabym od siebie kilka rzeczy o zmianie osobowości, aby uzupełnić twój wpis – można je znaleźć tutaj: https://perso.in/blog/czy-i-jak-mozna-zmienic-swoja-osobowosc/
  Myślę, że to ważne, by widzieć siebie, jakim się jest i zaakceptować siebie, nawet to, że ma się wady, które chce się zmienić. To najlepszy wstęp do zmiany. Ale o tym też można przeczytać w zalinkowanym przeze mnie artykule.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *