Andrzej Mytych

Potencjał i budowanie w oparciu o silne strony

Świadomość samego siebie – znajomość własnej natury, zdolności oraz sposobu reagowania na ludzi i zdarzenia – stanowi prawdopodobnie najcenniejszą z umiejętności niezbędnych, by odpowiednio pokierować swym życiem. Im lepiej poznasz samego siebie, tym trafniejsze będą twoje decyzje. Z kolei im trafniejsze decyzje będziesz podejmował, tym bardziej udane będzie twe życie.*

Jim Cathcart

Na tyle, na ile dzisiaj sięgam pamięcią, po raz pierwszy z koncepcją potencjału zetknąłem się gdy miałem 27 lat. Wychowałem się w komunistycznej Polsce i nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek był wyeksponowany na informacje dotyczące ludzkiego potencjału, czy też, abym spotkał się z sugestią, że warto budować w życiu w oparciu o swoje silne strony. Środowisko, w którym byłem uformowany zwracało głównie uwagę na słabe strony człowieka, punktowało go z ich powodu i nakłaniało do podciągnięcia się w tych obszarach. W dzieciństwie i młodości nikt mi nigdy nie powiedział, że w życiu kluczowe znaczenie ma to, aby odkryć swoje silne strony i skupić się na ich rozwoju, a także na budowaniu w oparciu o nie. Zagadnienie to odkryłem dopiero przed trzydziestką. W tym czasie pracowałem dla Johna Daigle, Amerykanina, który był też moim mentorem. To właśnie on odkrył ten temat przede mną i pomógł mi uzmysłowić sobie jego ważność.

John miał zupełnie inną filozofię niż autorytety z mojego dzieciństwa i młodości. Wielokrotnie powtarzał mi, że szkoda życia na podciąganie się w tym, w czym jestem kiepski i do czego nie obdarował mnie Bóg. Zamiast tego powinienem zrozumieć swoje obdarowanie, potencjał i silne strony, a następnie świadomie rozwijać te obszary i w tej przestrzeni budować swoje życie. Uważał też, że zupełnie bez sensu jest zajmować w życiu miejsce, do którego nie ma się predyspozycji. Lepiej jest stawać w miejscach, dla których jest się stworzonym i pozwolić ludziom, którzy mają to, czego my nie mamy, aby nas uzupełniali.

Działaj zgodnie ze swoim potencjałem. Nie próbuj być człowiekiem renesansu, który na wzór Leonardo da Vinci będzie geniuszem we wszystkim. Nie podciągaj się w tym, w czym kiepsko sobie radzisz. Skupiaj się raczej na byciu mistrzem w tym, w czym jesteś mocny.

John Daigle

To była prosta filozofia, która zupełnie zrewolucjonizowała moje życie.

Zaintrygowany tym tematem zacząłem zgłębiać to zagadnienie. Przeczytałem kilkadziesiąt książek, rozmawiałem z różnymi ludźmi, zrobiłem wiele testów. Między innymi pomogło mi to odkryć mój potencjał. Dzięki temu zrozumieniu mogłem rozwijać się zgodnie z moim potencjałem, a także wybierać prace i zlecenia, do których miałem predyspozycje. Znacznie przyczyniło się to do mojego sukcesu zawodowego, a także odkrycia i eksplorowania wielu fascynujących i satysfakcjonujących dla mnie ścieżek. Później uzyskana w ten sposób wiedza i doświadczenie pomogły mi skuteczniej przewodzić i zarządzać ludźmi, a także być mądrzejszym mentorem i coachem.

Życiowa lekcja

Odkryj swoje silne strony i skupiaj się na ich rozwoju, a także buduj w oparciu o nie. Minimalizuj swoje słabe strony, na przykład poprzez współpracę z osobami obdarzonymi potencjałem, którego nie masz. Unikaj zadań, miejsc i ścieżek kariery, do których nie masz predyspozycji.

Zastanów się

  • Czy byłeś wychowany w środowisku, które głównie zwracało uwagę na słabe strony człowieka i krytykowało je; czy też w środowisku, które pomagało ludziom odkrywać ich potencjał, a także zachęcało do budowania w oparciu o silne strony?
  • Czy odkryłeś już swój potencjał i silne strony? Wyjaśnij.
  • Czy świadomie rozwijasz swój potencjał i silne strony? Jeśli tak, to w jaki sposób?
  • Czy budujesz swoje życie w oparciu o swój potencjał i silne strony?
  • Czy masz jakiś sposób na minimalizowanie swoich słabych stron?

Photo credit: unsplash.comMatheus Ferrero

* Jim Cathcart, Od żołędzia do dębu. Czyli jak poznać i rozwinąć wrodzone predyspozycje, Wydawnictwo MT Biznes sp. Z o.o, Warszawa, s. 29.

bariery blogowanie budowanie życia cele cena charakter coach droga granice marzenia mentalność możliwości myślenie myślenie możliwościowe odnoszenie sukcesów okoliczności pasja planowanie podróż porażka postawa potencjał praca proaktywność problemy przeciwności przeznaczenie przezwyciężanie barier przezwyciężanie trudności przełom pytania rozwój rozwój osobisty sens skupienie strefa komfortu sukces szczęście uwalnianie potencjału wybór wzrost zmiana świadome życie życie życiowe lekcje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *