Andrzej Mytych

Postrzegaj swoje życiowe punkty zwrotne jako nowe możliwości

Każdy człowiek doświadcza  w swoim życiu wstrząsów i tragedii. Moglibyśmy zaliczyć do nich na przykład:

  • rozwód,
  • śmierć bliskiego,
  • poważną chorobę,
  • utratę pracy,
  • utratę majątku.

Czasami te doświadczenia nazywa się punktami zwrotnymi. Wprowadzają one trwałą zmianę do naszego życia. Można je przyrównać do pewnej siły, na którą człowiek trafia podczas swojego życia. Po zderzeniu się z nią jest wyrzucony ze swojej trajektorii lotu i nigdy już nie może do niej wrócić.

Nie możemy cofnąć czasu i sprawić, że punkty zwrotne nie miały miejsca. To, co się wydarzyło, wydarzyło się. Możemy jednak zdecydować, jak te zmiany ostatecznie wpłyną na nas i na nasze istnienie.

postrzegaj_swoje_punkty_zwrotne_jako_swoje_Jacek_Nobel

Na bolesną rzecz, która cię spotkała możesz patrzeć jak na nieszczęście, które zatrzymało cię w życiu lub, choć na początku może to wydawać się zupełnie niewiarygodne, możesz na to samo popatrzeć jak na możliwość stania się lepszym człowiekiem i podniesienia swojego życia na wyższy poziom.

Gdy w swoim życiu doświadczasz nieszczęścia, to obrazowo mówiąc prowadzi cię ono na skrzyżowanie.  Masz wtedy wybór – możesz stać się gorszym lub lepszym człowiekiem.

  • Możesz się załamać, rozgoryczyć, poddać, popaść w depresję, zrezygnować, pójść na kompromis, zatrzymać w miejscu, a nawet cofnąć wstecz. Możesz stracić nadzieję, porzucić swoją pasję, zrezygnować z realizacji wizji i ważnych dla ciebie celów. Możesz zgorzknieć i stać się cynikiem, pełnym niewiary i ironii.
  • Ale możesz również zacisnąć zęby i wbrew okolicznościom trwać, albo nawet płynąć pod prąd. Możesz przeczekać burzę i mrok, aż w końcu wyłoni się słońce i znów będą sprzyjające do życiowej żeglugi okoliczności. Możesz zachować pasję, wizję i wiarę. Możesz zachować spokój i pogodę ducha. Możesz powrócić na właściwą drogę, na twoją drogę. Możesz. To od ciebie zależy jak będziesz reagował na to, co ci się przydarza i jakie decyzje będziesz podejmował.

Photo credit: Jacek Nobel

bariery blogowanie budowanie życia cele cena charakter coach droga granice marzenia mentalność możliwości myślenie myślenie możliwościowe odnoszenie sukcesów okoliczności pasja planowanie podróż porażka postawa potencjał praca proaktywność problemy przeciwności przeznaczenie przezwyciężanie barier przezwyciężanie trudności przełom pytania rozwój rozwój osobisty sens skupienie strefa komfortu sukces szczęście uwalnianie potencjału wybór wzrost zmiana świadome życie życie życiowe lekcje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *