Andrzej Mytych

Pasja – co porywa twoje serce i wyobraźnię?

Carmie Gallo napisał:

Miłość do tego, co robisz, jest paliwem, którego potrzebujesz, żeby dalej pracować, walczyć i dążyć do wymarzonego życia. Pasja to nie coś, co czujesz, to coś, co wszyscy mogą w tobie zobaczyć. Kiedy twoja praca cię pasjonuje, promieniejesz, świecisz własnym światłem – widać to w twoich oczach, w języku ciała, w sposobie mówienia. Pasja ma moc zmieniania twojego świata, a w rezultacie także świata ludzi, z którymi się stykasz.

Czym jest życiowa pasja?

Życiowa pasja to dogłębne pragnienie, które motywuje do czynu, wyzwala entuzjazm i nadaje kierunek naszym wysiłkom.[1] Pasja to miejsca, do których prowadzą cię pragnienia twojego serca.

Pasja dotyczy zamiłowania do czegoś, namiętności. Pasją określamy też przedmiot tej namiętności. Pasja jest związana z naszą namiętnością, powołaniem, czy też hobby. Jest to coś, co porywa nasze serce i wyobraźnię.

Pytania, które pomagają odkryć pasję

 • Co kochasz (uwielbiasz) robić?
 • Co porywa twoje serce i wyobraźnię? Do czego prowadzi cię twoje serce?
 • Jakie twoje pragnienia motywują cię do czynu, wyzwalają entuzjazm i nadają kierunek twoim wysiłkom?
 • Jaką pracę mógłbyś wykonywać, nawet jeśliby ci za to nie płacili? Czemu poświęciłbyś swoje życie, gdyby pieniądze nie były przeszkodą?
 • Jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś żył zgodnie ze swoją pasją?

Pasja i przepływ

Przepływ (ang. flow) – pojęcie z pogranicza psychologii pozytywnej i psychologii motywacyjnej oznaczające stan między satysfakcją a euforią, wywołane całkowitym zatraceniem się w jakiejś czynności.

Twórcą teorii przepływu jest Mihály Csíkszentmihályi, węgierski psycholog, który w młodości wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Pracował jako profesor psychologii na University of Chicago. Głównie zajmował się zagadnieniem szczęścia, kreatywności i dobrego samopoczucia. Światową sławę przyniosła mu teoria przepływu i książką Przepływ. Psychologia optymalnego doświadczenia[2].

Według tej teorii przepływ (ang. flow), to stan uniesienia, czy też uskrzydlenia, który może doświadczyć człowiek skupiony na jednym zadaniu sprawiającym mu dużą przyjemność. Czasami ten stan nazywa się niesieniem falą, czy unoszeniem na wodzie. Są to momenty, w których człowiek zupełnie zatraca się w tym, co robi i doświadcza olbrzymiej satysfakcji. Są to chwile szczęścia.

Osoby, które doświadczyły przepływu, opisują to przeżycie następująco:

 • Pełne zaangażowanie w wykonywaną aktywność.
 • Uczucie ekstazy i euforii.
 • Wewnętrzna pewność, że wiedzą, co i jak należy zrobić.
 • Spójność i opanowanie.
 • Uczucie, jakby czas się zatrzymał albo na chwilę przestał istnieć.

Przepływ może nastąpić podczas dowolnej fizycznej lub umysłowej aktywności, często pojawia się też przy połączeniu obu typów zadań. (…) Przepływ jest jednym z tych trudnych do opisania przeżyć, o których zwykle mówimy: „Będziesz wiedział, gdy to poczujesz”. Po prostu musisz sam go odkryć. Jako najwyższy stopień osobistego zaangażowania przepływ stanowi istotny element projektowania życia. (…)

Kwintesencja zabawy to bycie w pełni pochłoniętym tym, co się robi, i czerpanie z tego zadowolenia – bez ciągłego rozpraszania się obawami o efekty. Tak właśnie wygląda stan przepływu – jesteśmy w pełni obecni, tak zaangażowani w daną czynność, że nie zauważamy upływu czasu. Powinniśmy się zatem starać, by przepływ stał się regularnym elementem życia zawodowego (rodzinnego, sportowego, uczuciowego…).[3]

Tak się składa, że często zjawisko przepływu doświadczamy wtedy, gdy działamy zgodnie ze swoją pasją. Tak więc pasja jest jednym z głównych kluczy do odczuwania satysfakcji i szczęścia.

Życie pasją wymaga patrzenia czasami przez pryzmat serca

Można patrzeć na życie z perspektywy umysłu (logiki, zdrowego rozsądku, mądrości) lub serca (uczuć, pasji, empatii). To są dwie różne perspektywy.

1. Aby wybudować dobre życie, trzeba nauczyć się iść za głosem mądrości i serca

Jeśli twój rozum jest w konflikcie z twoim sercem, to idź za twoim sercem, ale zrób to w mądry sposób.

Paweł Godawa

W życiu jest ważny zarówno głos mądrości i rozumu, jak i głos serca. Pasja jest domeną serca. Człowiek, który poświęca się swojej pasji, niekoniecznie robi coś „najmądrzejszego” z ludzkiego punktu widzenia, po prostu kieruje się głosem swojego serca. Ta droga niekoniecznie musi być „najrozsądniejsza”, ale jest jego drogą.

Przykładem są osoby decydujące się na zdobywanie niebezpiecznych wierzchołków górskich. Często nie potrafią sensownie wyjaśnić swoich przedsięwzięć. Dają do zrozumienia, że coś ich przyciąga do tego miejsca i po prostu ulegają temu zewowi. Wysokie góry są ich pasją, a wspinaczka wysokogórska jest ich unikalną ścieżką.

Jedynie poprzez serce człowiek może postrzegać rzeczy we właściwy sposób.

Antoine de Saint-Exupéry

2. Czasami wsłuchuj się w głos swojego serca

Aby iść za głosem serca, najpierw musisz wiedzieć, co ono mówi.

Keith Abraham

Nie wsłuchując się w głos swojego serca, człowiek może się rozminąć z tym, co w jego życiu jest najistotniejsze.

Kieruj się swoim sercem, ale dodaj do tego odpowiednią dawkę zdrowego rozsądku i mądrości.

Podsumowanie

Gdy realizujemy swoją pasję, to żyjemy zgodnie z kierunkiem, który wytycza nam serce. Jest ona ważnym kluczem do:

 • skutecznego zarządzania sobą w czasie i przestrzeni;
 • efektywności;
 • satysfakcji i szczęścia.

W niektórych przypadkach[4] pasja jest też kluczem do zarabiania pieniędzy i budowania kariery życiowej.

Wyzwanie

Odkryj swoją pasję i uczyń ważną częścią swojego życia.

Pytania do refleksji

 1. Co jest twoją pasją?
 2. Kiedy odczuwasz stan przepływu?
 3. Czy słyszysz głos swojego serca?

Photo credit: unsplash.comJohan Godínez

[1] Andrzej Burzyński, Życie pełne pasji, Wydawnictwo AF, Gorzów Wielkopolski, 2011, s. 30.
[2] Mihály Csíkszentmihályi, Przepływ. Psychologia optymalnego doświadczenia, STUDIO EMKA, Warszawa, 1997.
[3] Bill Burnett, Dave Evans, Dobrze zaprojektowane życie, Galaktyka, Łódź, 2017, s. 36-37.
[4] Są takie przypadki, w których nie warto łączyć pasji z pracą zawodową i zarabianiem pieniędzy. Czasami lepiej, aby pasja pozostała w sferze hobby, lub działań społecznych.

bariery blogowanie budowanie życia cele cena charakter coach doświadczenie droga działanie granice marzenia możliwości myślenie odnoszenie sukcesów okoliczności pasja planowanie podróż porażka postawa potencjał praca proaktywność problemy przeciwności przeznaczenie przezwyciężanie trudności przełom pytania rozwój rozwój osobisty satysfakcja sens skupienie strefa komfortu sukces szczęście uwalnianie potencjału wybór wzrost zmiana świadome życie życie życiowe lekcje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *