Andrzej Mytych

Ostatni wykład: Jak skutecznie spełniać marzenia z dzieciństwa

ostatni_wykladOd trzydziestego siódmego roku życia ocieram się o osoby chore na nowotwory. Zaczęło się od moich dwóch przyjaciół, którzy zostali pokonani przez raka. Potem zachorował mój syn, z rakiem piersi walczyła też przez kilka lat moja przyjaciółka.

Od tego czasu zacząłem czytać dzienniki osób zmagających się z tą chorobą. Nie ma żadnego logicznego wyjaśnienia, dla którego to robię. Po prostu każdego roku, zdanie po zdaniu czytam przynajmniej  dwie, trzy książki tego typu. Zgromadziłem już ich całą półkę.

Nie jest to łatwa lektura, ale prawdziwa i szczera. Choć każda z tych pozycji jest inna, to jednak jej autorzy mają niezwykłe, głębokie spojrzenie na życie. Książki te zmuszają do myślenia, przewartościowywania, cieszenia się małymi rzeczami, które okazują się tak naprawdę WIELKIE. Uzmysławiają bogactwo, jakie ma każdy z nas.

Właśnie skończyłem czytać Ostatni wykład Randy Pauscha. Był on amerykańskim profesorem informatyki pracującym w Carnegie Mellon University. We wrześniu 2006 roku zdiagnozowano u niego raka trzustki. Rok później dowiedział się, że zostało mu tylko kilka miesięcy życia. Krótko przed śmiercią został poproszony o wygłoszenie na swoim uniwersytecie wykładu, który został nazwany: Ostatni wykład. Dzielił się w nim swoim spojrzeniem na życie. Choć jego ciało umierało, to wykład był afirmacją życia. Poświęcił go opanowaniu ważnej sztuki realizowania marzeń.

Serdecznie polecam – 80 minut, ale warto obejrzeć.

Z wykładem zapoznały się miliony ludzi.

Profesor Pausch podsumował swoje życie przez napisanie książki Ostatni wykład.

Poniżej kilka jego myśli, które zmusiły mnie do myślenia*:

Mury istnieją po to, aby powstrzymać ludzi, którzy nie pragną czegoś dostatecznie mocno. Wyrastają z jakiegoś powodu. Dają nam szansę zrozumienia, jak bardzo czegoś pragniemy.

Chodzi o jedno: jak przeżyjesz swoje życie.

Gdyby człowiek spożytkował jedną dziesiątą energii potrzebnej na narzekanie i wykorzystał ją do rozwiązania problemu, to byłby zdumiony faktem, jak łatwo poradzić sobie z pewnymi sprawami.

Doświadczenie to coś, co zyskujesz, kiedy nie zyskałeś tego, czego pragnąłeś.

Czasem wystarczy tylko poprosić, a wszystkie marzenia się spełnią.

Pytania do refleksji

Gdyby zostało ci tylko kilka miesięcy życia i miałbyś szansę stanąć przed swoimi bliskimi, przyjaciółmi i współpracownikami, aby opowiedzieć o tym, czego nauczyłeś się o życiu i o co w nim tak naprawdę chodzi, to co byś powiedział?

  • Czego nauczyłeś się o życiu?
  • O co w życiu tak naprawdę chodzi?

* Randy Pausch, Ostatni wykład, Nowa Proza, Warszawa, 2008.

bariery blogowanie budowanie życia cele cena charakter coach doświadczenie droga działanie granice marzenia możliwości myślenie odnoszenie sukcesów okoliczności pasja planowanie podróż porażka postawa potencjał praca proaktywność problemy przeciwności przeznaczenie przezwyciężanie trudności przełom pytania rozwój rozwój osobisty satysfakcja sens skupienie strefa komfortu sukces szczęście uwalnianie potencjału wybór wzrost zmiana świadome życie życie życiowe lekcje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *