Andrzej Mytych

photo credit: https://unsplash.com/; https://unsplash.com/photos/ID48ekBTlDo

Możesz wznieść się ponad okoliczności

Gdy byłem młody to odczuwałem silną potrzebę poukładania sobie wszystkiego w głowie. Postrzegałem świat w czarno-białych barwach. Wydawało mi się, że wszystko ma jasne granice, a rzeczywistość jest skutkiem przyczyn. Wydawało mi się, że muszę wszystko zrozumieć i uzmysłowić sobie jak działa nasz świat.

Jednak w końcu, gdzieś przed czterdziestką, idąc przez życie i próbując pomagać ludziom dotarło do mnie, że rzeczywistości nie da się upchnąć w jakimś prostym systemie, czy schemacie myślowym. Człowiek nie jest Bogiem, dlatego też nie jest w stanie tego wszystkiego poukładać sobie w głowie. Świat jest niezwykle złożony, a rzeczywistość składa się z całej gamy barw, które mają swoje odcienie. Nie wszystko ma też sens, nawet ten ukryty. A co więcej, aby być szczęśliwym człowiekiem i prowadzić udane życie, nawet w kontekście życiowych katastrof i dramatów, wcale nie muszę wszystkiego rozumieć, dopatrywać się we wszystkim sensu, czy też próbować poukładać sobie to wszystko w sensowną całość. Nie muszę znać odpowiedzi na każde pytanie. Mogę wybierać życie. Po prostu wybierać dobre, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Angelika Chrapkiewicz-Gądek, która od 3 roku życia zmaga się z rdzeniowym zanikiem mięśni, w swojej książce Zdobądź swój szczyt napisała:

Ludzie wznoszą się ponad okoliczności, gdy godzą się z tym, że nie na wszystko mają wpływ i że nie wszystko są w stanie zrozumieć. Zamiast tego skupiają się raczej na tym, co rozumieją i co od nich zależy.[1]

Im człowiek jest starszy, tym bardziej uświadamia sobie na jak niewiele rzeczy ma wpływ i jak znikomy jest poziom jego kontroli na rzeczywistość. Wiele naszych pytań zostanie bez odpowiedzi (przynajmniej po tej stronie życia). Jednak wcale nie musi nas to przytłaczać. Możemy zamiast tego skupić się na tym, co rozumiemy i robić to, co od nas zależy. Wbrew okolicznościom możemy wybierać szczęście i życie.

Każdy kolejny rok pokazuje mi, że życie jest niesprawiedliwe, a ludzie nie mają równych szans.

Tak, życie jest niesprawiedliwe. Tak, ludzie nie mają równych szans. Można to potraktować jako wymówkę, aby nie robić nic produktywnego i utknąć w miejscu, ale można też wznieść się ponad to i podążać we właściwym kierunku.

W życiu nie chodzi o to, abyś miał równe szanse, ale o to, abyś wykorzystał te, które masz.

Aby prowadzić dobre, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie

  • nie musisz wszystko rozumieć;
  • nie musisz odnaleźć odpowiedź na każde DLACZEGO?;
  • nie musisz sobie tego wszystkiego poukładać;
  • nie musisz we wszystkim dostrzegać sens;
  • nie musisz mieć takich szans jak inni.

Nie pozwól, aby okoliczności złamały cię i przytłaczały. Po prostu wybieraj życie. Nie komplikuj rzeczy. Każdego dnia rób to, co możesz. Idź do przodu, w swoim kierunku. To wystarczy.

Photo credit: unsplash.com; Philipp Pilz

[1] Angelika Chrapkiewicz-Gądek „ Zdobądź swój szczyt. Uwierz w swoją siłę”, Rowińska Buisness Coaching, Gliwice, 2017, s. 31.

bariery blogowanie budowanie życia cele cena charakter coach doświadczenie droga działanie granice marzenia możliwości myślenie odnoszenie sukcesów okoliczności pasja planowanie podróż porażka postawa potencjał praca proaktywność problemy przeciwności przeznaczenie przezwyciężanie trudności przełom pytania rozwój rozwój osobisty satysfakcja sens skupienie strefa komfortu sukces szczęście uwalnianie potencjału wybór wzrost zmiana świadome życie życie życiowe lekcje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *