Andrzej Mytych

Kontynuować rozwój osobisty

photo-1433360405326-e50f909805b3Na co dzień pracuję jako konsultant, coach i mentor, będąc wynagradzanym za rezultaty. Osoby, z którymi pracuję oczekują ode mnie, że pomogę im w rozwoju, uzyskaniu większej satysfakcji w życiu, zwiększeniu wydajności, realizacji trudnych celów, stawienia czoła wyzwaniom itp. – generalnie proszą mnie, abym pomógł im wejść w życiu na nowy, wyższy poziom.

Dwa lata temu uświadomiłem sobie, że sam przestałem się rozwijać. Zacząłem spotykać coraz więcej ciekawych ludzi, którzy pośrednio uzmysłowili mi, że zatrzymałem się w swoim rozwoju osobistym. Wielu się rozwija, idzie do przodu, zajmuje fascynującymi projektami, a ja utknąłem na jakimś życiowym pagórku i krążę po tych samych torach. Żyję zgodnie ze swoją pasją, robię ciekawe rzeczy, ale czuję, że jest dla mnie o wiele więcej.

Zawodowo pomagam ludziom rozwijać się i nie wierzę, że można komuś dać coś, czego się nie ma. Wiedziałem, że w swoim życiu dotarłem do jakiegoś miejsca, ale aby skutecznie pomagać innym muszę pójść dalej.

Ta prawda nie dawała mi spokoju. Coraz mocniej odczuwałem, że potrzebuję przemyślanych pozytywnych zmian, potrzebuję świadomie zadbać o swój rozwój osobisty. Więc któregoś dnia powiedziałem sobie:

Andrzej, potrzebujesz nowych horyzontów myślowych, nowych doświadczeń, nowych ludzi i nowych środowisk. Czas na zmiany!

Plan działania

Podjąłem decyzję – nie ma co zwlekać. Czas wziąć się za siebie, wprowadzić kilka zmian i podnieść swoje życie na wyższy poziom.

Opracowałem dla siebie prosty plan działania:

Po pierwsze: Popracować nad zmianą myślenia

Zmień swoje myślenie, a zmieni się całe twoje życie. Wyeksponuj się na nowe idee, a nigdy nie będziesz już taki sam.

Czułem, że moje myślenie mnie ogranicza. Czułem, że jestem uwięziony w swoich starych schematach myślowych. Wiedziałem, że potrzebuję nowych schematów, nowych szablonów myślenia, nowych horyzontów i nowych paradygmatów. Wiedziałem, że jeśli rozciągnę się w swoim myśleniu, to całe moje życie wskoczy na wyższy poziom.

Po drugie: Doświadczyć nowych rzeczy

Z tym punktem było prosto, ponieważ co roku praktykuję loty poza strefę komfortu. Teraz postanowiłem te ćwiczenia zintensyfikować.

Po trzecie: Wyeksponować się na wpływ mentorów i coachy

Postanowiłem spotkać się z wybranymi mentorami i coachami, którzy są interesującymi ludźmi i robią wyjątkowe rzeczy. Wybrałem dla siebie pięć osób (3 mężczyzn i 2 kobiety) i zacząłem się z nimi spotykać. Z niektórymi umówiłem się na jedno spotkanie, a z niektórymi spotkałem się częściej. Z jednym z mentorów spotykam się regularnie.

Na przykład umówiłem się na dwudniowe sesje coachingowe z Andrzejem Burzyńskim. Poprosiłem go, aby pomógł mi przemyśleć to, co robię i dostrzec jak mogę to, czym się zajmuję podnieść na wyższy poziom i zwielokrotnić swoją skuteczność. Spędziłem z nim świetny czas, który wierzę, że przyczyni się do przełomu w moim życiu.

Za pięć lat będziesz tą samą osobą, którą jesteś dzisiaj, z dwoma wyjątkami: książek, które przeczytasz i ludzi, których poznasz.

Charles Jones

Po czwarte: Wyeksponować się na nowe środowiska

Do tej pory byłem bardzo zajęty, więc trzymałem się głównie środowisk, w których działałem. Postanowiłem jednak, że to świetny czas w moim życiu, aby wpłynąć na nowe akweny i sprawdzić, jakie ryby tam funkcjonują.

Ten prosty kierunek działania zaczął budować zmiany w moim wnętrzu, które wcześniej, czy później zaowocują rozsądnymi zmianami w moim życiu. Życie wewnętrzne zawsze formuje życie zewnętrzne i odzwierciedla się w nim.

Prosta strategia zmiany

Jeśli czujesz, że powoli wyrastasz z miejsca, w którym jesteś i potrzebujesz pozytywnych zmian, to zachęcam cię do rozważenia wdrożenia następującej strategii:

  1. Pracuj nad zmianą swojego myślenia.
  2. Zacznij doświadczać nowych rzeczy (wyruszaj w loty poza swoją strefę komfortu).
  3. Wyeksponuj się na wpływ mentorów i coachów.
  4. Eksploruj nowe środowiska.

Mały bonus

Obejrzyj filmik Andrzeja Burzyńskiego, coacha, u którego wziąłem dwudniowy coaching.

Praktyczne zastosowanie

Zastanów się nad czterema rzeczami:

  1. Jak możesz pracować nad zmianą swojego myślenia?
  2. Jakich nowych rzeczy możesz doświadczyć? W jakie loty poza swoją strefę komfortu możesz wyruszyć?
  3. Na wpływ jakich mentorów i coachów możesz się wyeksponować?
  4. Jakie nowe środowiska możesz eksplorować?

Photo credit: Ales Krivec; unsplash.com

bariery blogowanie budowanie życia cele cena charakter coach droga granice marzenia mentalność możliwości myślenie myślenie możliwościowe odnoszenie sukcesów okoliczności pasja planowanie podróż porażka postawa potencjał praca proaktywność problemy przeciwności przeznaczenie przezwyciężanie barier przezwyciężanie trudności przełom pytania rozwój rozwój osobisty sens skupienie strefa komfortu sukces szczęście uwalnianie potencjału wybór wzrost zmiana świadome życie życie życiowe lekcje

2 myśli na temat “Kontynuować rozwój osobisty”

  1. Przeczytałam serię Pana wpisów na temat rozwoju osobistego gdyż obecnie ten temat jest w kręgu moich zainteresowań i mogę powiedzieć – dziękuję. Pewne rzeczy w nich są oczywiste i tylko potwierdzają to co wiem ( to też ma swoją wartość) inne odkrywają przede mną coś nowego ( są odkrywcze. Suma sumarum same korzyści. Ogólnie – dziękuję. “Będę do Pana zaglądać”. Odpowiada mi forma podania tych treści jakie Pan publikuje.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *