Andrzej Mytych

Klucz do efektywnego zarządzania czasem

Kluczem do skutecznego zarządzania czasem jest postrzeganie go we właściwej perspektywie. Jeśli naprawdę chcesz w tej dziedzinie odnosić sukcesy, to potrzebujesz sobie uzmysłowić, że tu nie tyle chodzi o umiejętne planowanie, zarządzanie kalendarzami, grafiki, techniki i skupienie na celach, co raczej na mądrym zarządzaniu swoim życiem.

Efektywne zarządzanie czasem wypływa z mądrego zarządzania życiem.

Z kolei, aby skutecznie zarządzać swoim życiem powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań.

Kluczowe pytania

Aby pytania typu: Co teraz powinienem robić i jak zwiększyć swoją wydajność? miały sens, warto od tego zagadnienia odsunąć się trochę i popatrzeć na nie z szerszej perspektywy. Może nam w tym pomóc skonfrontowanie się z następującymi pytaniami:

 • Jakie są moje wartości? Co jest dla mnie najważniejsze i nie podlega negocjacjom?
 • Kim jestem i kim powinienem się stawać?
 • Jaka jest moja pasja? Do czego tak naprawdę wyrywa się moje serce?
 • Jaka jest moja misja i powołanie?
 • Jaka jest moja wizja? Co pragnę w życiu osiągnąć?
 • Jakie są moje główne życiowe cele? Jakie szczyty pragnę zdobyć?

Oczywiście konfrontacja z tymi pytaniami jest trudna. O wiele łatwiej jest zmierzyć się z pytaniem: Co teraz powinienem robić i jak zwiększyć swoją wydajność? Jednak jeśli będziesz patrzył na swoje życie tylko i wyłącznie przez tak wąską perspektywę, to co prawda będziesz planował swoje działania i podniesiesz wydajność, ale w tym samym czasie możesz całkowicie rozmijać się z tym, co dla ciebie jest najistotniejsze.

Nie bądź mistrzem skuteczności w rzeczach, które z perspektywy twojego całego życia są bez znaczenia

Po co być skutecznym w rzeczach, które nie mają znaczenia? Czy nie jest to marnowaniem życia?

Niektórzy pytają mnie, jak podnieść skuteczność tego, co robią? Wtedy zadaję im pytanie:

– Powiedz mi najpierw, czy to, co robisz ma sens? Czy w ogóle powinieneś się tym zajmować? Czy czasami nie powinieneś mądrzej wykorzystywać czasu, który masz do swojej dyspozycji?

Po co podnosić wydajność działań, z których tak naprawdę powinno się zrezygnować, lub też znacząco ograniczyć swoje zaangażowanie w nie?

W zarządzaniu czasem nie chodzi o to, aby być tylko skutecznym, ale o to, aby żyć w pełni swoim własnym życiem, kroczyć swoją własną drogą i upewniać się, że robi się to, co najważniejsze.

Więc tak naprawdę zarządzanie czasem, które nie przekłada się na mądre i spójne zarządzanie swoim życiem, to znaczy nie służy rozwojowi naszego życia, jest szkodliwe.

d2cc648b878d805165293102827fde39Praktyczne zastosowanie

 • Czy świadomie zarządzasz swoim czasem?
 • Czy twoje zarządzanie czasem wynika z mądrego zarządzania twoim życiem?
 • Czy znasz swoje wartości, tożsamość, pasję, misję, powołanie, wizję i główne życiowe cele? Czy żyjesz zgodnie z tym zrozumieniem?
 • Czy żyjesz w pełni swoim własnym życiem, kroczysz swoją własną drogą i upewniasz się, że robisz to, co dla ciebie jest najważniejsze?
 • Czy twoje zarządzanie czasem tobie służy, czy szkodzi?
 • Czy powinieneś coś zmienić?

Photo credit: Tomasz Bazyliński

bariery blogowanie budowanie życia cele cena charakter coach droga granice marzenia mentalność możliwości myślenie myślenie możliwościowe odnoszenie sukcesów okoliczności pasja planowanie podróż porażka postawa potencjał praca proaktywność problemy przeciwności przeznaczenie przezwyciężanie barier przezwyciężanie trudności przełom pytania rozwój rozwój osobisty sens skupienie strefa komfortu sukces szczęście uwalnianie potencjału wybór wzrost zmiana świadome życie życie życiowe lekcje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *