Andrzej Mytych

Jakich cech potrzebujesz, aby uwolnić swój potencjał?

Gdybyś wnikliwie się sobie przyjrzał, to czy znalazłbyś w sobie te przymioty, których potrzebujesz, żeby spełnić swoje najśmielsze marzenia, tak wielkie, że nigdy o nich nikomu nie mówiłeś? To pytanie musimy sobie postawić – i szczerze na nie odpowiedzieć – jeśli chcemy zrealizować swój prawdziwy potencjał.

dr John C. Maxwell

Cechy, których potrzebujesz do zrealizowania potencjału

Jest wiele cech, których człowiek potrzebuje, aby uwolnić swój potencjał i odnieść sukces. W tym miejscu chciałbym ukazać na siedem, które wydają mi się szczególnie istotne w tym temacie.

1. Zaangażuj się

Istnieje cena, którą trzeba zapłacić, aby się rozwijać. Ta cena to zaangażowanie.

Ed Cole

Zaangażowanie odróżnia ludzi czynu od marzycieli, więc jeśli w czymkolwiek pragniesz odnieść sukces, to musisz włożyć w to całe serce i zaangażować się. Jest to również prawdą odnośnie uwalniania twojego potencjału. Jeśli pragniesz wyzwolić twoje możliwości, to musisz zaangażować w to swoje siły, uczucia, czas i zasoby.

Działaj, jakby to, co robisz czyniło różnicę. Bo tak jest w rzeczywistości.

William James

2. Bądź proaktywny

Proaktywność polega na prowadzeniu świadomego życia – znajomości swojej wizji i celów, potencjału, pasji i wartości – a także na funkcjonowaniu w ramach wytyczanych przez to poznanie. Jest to styl życia, w którym człowiek nie jest pobudzany przez przypadkowe bodźce, ale wytycza dla siebie kierunek i na tyle, na ile to od niego zależy próbuje trzymać się go.

Potencjał ludzi reaktywnych nigdy w pełni się nie uwolni, ponieważ nie może uwalniać się w całej swojej pełni przez przypadek i przez zewnętrzne bodźce – wymaga to świadomej, przemyślanej, systematycznej, zdyscyplinowanej i proaktywnej pracy.

Czasami ludzie są zdziwieni dowiadując się po latach, że pewne, niezwykle obdarowane osoby nie wykorzystały swojego potencjału i miały przeciętne życie. Jednym z powodów, który często stoi za zmarnowanym potencjałem jest brak proaktywności – to znaczy reaktywne życie – reagowanie na bodźce, brak podążania w jednym kierunku, brak systematycznej, przemyślanej pracy.

Talent nie jest kluczem do wybitnego życia. Każdy ma jakieś talenty. Kluczowe znaczenie ma to, co ze swoimi talentami robisz i jak je użyjesz. Charakter, ciężka praca i proaktywność jest kluczem do uwolnienia potencjału.

3. Skup się

Wielu płonie słomianym ogniem, zbyt szybko się zniechęcają, skaczą od pomysłu do pomysłu, próbują zbyt wielu rzeczy, imają się zbyt wielu zajęć i projektów, nie zapuszczają dostatecznie głębokich korzeni, aby w przyszłości móc zrodzić owoce. Taki styl życia jest receptą na porażkę.

Jesteś istotą ograniczoną. Nie jesteś w stanie w tym samym czasie skutecznie pracować nad wieloma różnymi projektami. Więc jeśli chcesz być człowiekiem skutecznym, a szczególnie jeśli pragniesz odnieść życiowy sukces, to powinieneś wybrać to, na czym się skupisz, a potem, na przestrzeni wielu lat, musisz pozostawać temu wierny.

Znam wielu ludzi, którzy mimo świetnych zapowiedzi, niczym pełnotłuste i dobrze nastawione mleko, zwarzyli się lub nie zsiedli. Zastanawiam się dlaczego. Myślę, że przyczyną jest niezdolność do wewnętrznej koncentracji na swoim powołaniu. To wymaga wysiłku. Strasznego wysiłku.

Kazimierz Brandys

Ważnym jest, abyś odkrył swoją misję, wizję i cele, a potem był im wierny i pracował nad ich realizacją przez wiele lat. Bądź skupiony.

4. Pracuj nad rozwojem osobistej dyscypliny

Nancy Moyer, specjalistka pracująca ze szczególnie utalentowanymi i obdarowanymi dziećmi stwierdziła: “Nie znam większego rozczarowania, niż widok utalentowanych dzieci marnujących dary, które powierzył im Bóg. Niewiele obdarowanych dzieci (a nawet dorosłych) osiąga swój potencjał z bardzo prozaicznego powodu: brakuje im dyscypliny.”

Aby rozwinąć posiadane dary, zdolności i umiejętności, które mogą stać się naszym kapitałem i umożliwić realizację życiowych celów, wymagana jest dyscyplina.*

Nie ma mistrzostwa bez dyscypliny.

Sukces czeka na końcu serii wielu cichych, szarych, przepełnionych dyscypliną dni.

dr John C. Maxwell

Wielu chciałoby, aby sukces był kwestią wydarzenia, prawda jest taka, że sukces jest wynikiem długotrwałego procesu. Więc jeśli chcesz uwolnić swój potencjał i stać się mistrzem, potrzebujesz rozwinąć w sobie samodyscyplinę. Bez niej nie ma sukcesu i wybitnych osiągnięć.

Dziś zrób coś czego innym się nie chce, a jutro będziesz miał coś, czego inni pragną.

Anonim

5. Wzrastaj w mądrości

Błogosławiony człowiek, który znalazł mądrość; mąż, który nabrał rozumu; gdyż nabyć ją jest lepiej niż nabyć srebro i zdobyć ją znaczy więcej niż złoto. Jest cenniejsza niż perły, a żadne klejnoty nie dorównają jej wartości. W jej prawicy jest długie życie, w jej lewicy bogactwo i chwała. Jej drogi są drogami rozkoszy, a wszystkie jej ścieżki wiodą do pokoju. Jest drzewem życia dla tych, którzy się jej uchwycili, a ci, którzy się jej trzymają, są uważani za szczęśliwych.**

Salomon

Mądrość jest nie tylko kluczem do uwolnienia potencjału, ale również do wybudowania udanego życia. Człowiek głupi może mieć wszystkie skarby świata, ale nie będzie umiał się nimi właściwie posłużyć, natomiast człowiek mądry będzie potrafił wykorzystać maksymalnie nawet niewielki potencjał. Tak więc jeśli pragniesz wykorzystać swoje możliwości, dąż do mądrości i rozumu.

6. Stawaj się coraz odważniejszy

Odwaga to pierwsza z ludzkich cech, jest bowiem gwarancją wszystkich innych.

Winston Churchill

Tylko głupcy się nie boją. Każdy, kto będzie wychodził ze swojej strefy komfortu i podejmował się znaczących wyzwań poza jej granicami będzie musiał stawiać czoła różnorakim lękom. Jest to powiązane z uwalnianiem potencjału. Dlatego też, jeśli pragniesz stać się tym, kim powinieneś się stać, wydobyć swój potencjał i dokonać wyjątkowych rzeczy, to powinieneś nauczyć się pokonywać strach i działać wbrew lękom.

Odwaga to mierzenie się z tym, czego boimy się najbardziej, oraz przezwyciężanie i pokonywanie owych lęków… a przynajmniej tłumienie ich na jakiś czas.

A im większy strach, tym większa odwaga.

Jedno wiem na pewno, tylko stawiając czoło temu, czego się boimy, możemy w ogóle nauczyć się prawdziwej odwagi.*

Bear Grylls

7. Skończ z prokrastynacją

Prokrastynacja jest jak karta kredytowa. Jest fajnie, a potem dostajesz rachunek.

Christopher Parker

Prokrastynacja to odwlekanie w czasie zadań, których nie wolno odkładać na później. Każdy z nas jest w jakimś stopniu prokrastynatorem, jednak jeśli pragniesz uwolnić swój potencjał, to potrzebujesz umniejszać w sobie prokrastynację.

Tak, jak zostało to już wcześniej wspomniane, rozwijanie swoich możliwości i realizowanie swojego przeznaczenia nierozerwalnie jest powiązane z umiejętnością skupienia się na rozwoju talentów, na powołaniu, na ważnych zadaniach, nad którymi należy pracować właśnie teraz. Skupienie na systematycznej pracy nad tym, co najważniejsze, minimalizuje prokrastynację i przyczynia się do uwolnienia potencjału.

Uzmysłów sobie, jakie cechy charakteru będziesz musiał w sobie wzmocnić, albo rozwinąć, aby uwolnić swój potencjał i odnieść sukces

Każde powołanie i przeznaczenie wymaga pewnych konkretnych cech charakteru. Na przykład:

  • Przywódcy – potrzebują szczególnie zdecydowania, proaktywności, intuicji itp.
  • Artyści – potrzebują szczególnie kreatywności, dokładności, wytrwałości itp.
  • Sprzedawcy – potrzebują szczególnie przedsiębiorczości, asertywności, przebojowości

Łatwo dowiedzieć się, jakie cechy charakteru potrzebujesz w sobie wzmocnić, aby uwolnić swój potencjał. Wystarczy, że zapytasz o to osoby, które znaczące odnoszą sukcesy w obszarach, w których pragniesz być mistrzem.

Uwzględnij pracę nad charakterem w planie swojego rozwoju osobistego

Każdego człowieka, który pragnie uwolnić swój potencjał zachęcam do tworzenia planów rozwoju osobistego. Ja sam, od kilkunastu lat w swoich osobistych planach rozwoju, które tworzę dla siebie co rok, uwzględniam punkt: cecha charakteru. Co roku wybieram cechę charakteru nad którą później w ciągu następnych 12 miesięcy pracuję, aby uczynić ją moim nawykiem i częścią tego kim jestem. Ćwiczenie to maja niesamowicie pozytywny wpływ na moje życie, dlatego też nie zamierzam z niego rezygnować. Zachęcam cię też gorąco, abyś sam spróbował. to może przemienić całe twoje życie, a z pewnością przyczyni się do uwolnienia twojego potencjału.

Praktyczne zastosowanie

  1. Jakie są podstawowe cechy charakteru, które powinien w sobie rozwinąć człowiek, chcący uwolnić swój potencjał i odnieść sukces?
  2. Jakie cechy charakteru będziesz musiał w sobie wzmocnić albo rozwinąć, aby uwolnić swój potencjał i odnieść sukces?
  3. W jaki sposób możesz uwzględnić pacę nad charakterem w planie swojego rozwoju osobistego?

* Paul D. Stanley, J. Robert Clinton, Mentoring. Tworzenie i pielęgnowanie relacji, które kształtują życie, Chrześcijański Instytut Biblijny, Warszawa 2005, s. 197.

** Przypowieści Salomona 3:13-18

* Bear Grylls, Poradnik przetrwania w życiu, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2013, s. 38.

Photo credit: unsplash.com; Руслан Гамзалиев

bariery blogowanie budowanie życia cele cena charakter coach doświadczenie droga działanie granice marzenia możliwości myślenie odnoszenie sukcesów okoliczności pasja planowanie podróż porażka postawa potencjał praca proaktywność problemy przeciwności przeznaczenie przezwyciężanie trudności przełom pytania rozwój rozwój osobisty satysfakcja sens skupienie strefa komfortu sukces szczęście uwalnianie potencjału wybór wzrost zmiana świadome życie życie życiowe lekcje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *