21 / 11 2016

Doskonałość nie jest linią startu


Pozwól, że ci pomogę i zdradzę to, czego musisz być świadomy. Nie zrobisz dobrze czegoś, co robisz po raz pierwszy. Nie wiesz nawet, z czym wiąże się nowe wyzwanie. Nikt nie jest doskonały za pierwszym razem. Pogódź się z tym. Ernest Hemingway powiedział kiedyś: “Pierwsza wersja to zawsze szajs” (choć nie użył słowa “szajs”!). A otrzymał przecież literacką Nagrodę Nobla. Jeśli chcesz, aby twoje życie miało wartość, nie czekaj, aż będziesz dobry, zacznij od razu, aby takim się stać. Nie słyszałem nigdy o sportowcu, który byłby genialny zaraz na początku swej kariery. Wszyscy zaczynają od podstaw, a czasem, po wielu treningach, zaczynają osiągać coraz lepsze wyniki. Niektórzy okazują się wybitni.*

dr John C. Maxwell

Dąż do doskonałości, ale nie czekaj z działaniem do momentu, kiedy będziesz mógł od niej wystartować

Mądrzy ludzie dążą do jakości. Niewątpliwie jakość jest kluczem do sukcesu. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że najczęściej nie da się wystartować z miejsca jakości. Dochodzi się do niej w wyniku pracy, uczenia się na błędach, znoszenia odrzucenia i wytrwałości. To jest ważna prawda. Powinna ona kształtować nasze oczekiwania oraz podejście do siebie i innych, a szczególnie do procesu wychowywania dzieci.

Nie daj się zniechęcić krytyce na początku swojej drogi

Smutna prawda jest taka, że na początku prawie w nikogo nie wierzono i nie widziano w nim mistrza.

Oczywiście, jeśli człowiek pragnie robić w życiu coś ambitnego, to nie chce słyszeć na początku swojej drogi, że nie jest wybitny i nigdy nie będzie. Taka informacja, szczególnie ze strony autorytetów i ludzi znających się na rzeczy, może skutecznie zniszczyć marzenia i doprowadzić do tego, że zaniecha się swoich dobrych zamierzeń.

Jeśli możesz w czymś być dobry (choć niekoniecznie wybitny), to nie rezygnuj

Gdy marzenia zderzają się z rzeczywistością, najczęściej okazuje się, że człowiek zaczyna od skromnych rzeczy, w stylu, który prawie na nikim nie robi szczególnego wrażenia. Prawie nikt na początku swojej drogi nie staje się “odkryciem”.

Możesz pozwolić krytyce na zatrzymanie cię. Możesz pozwolić rzeczywistości na zniechęcenie cię. Możesz zgodzić się na to, aby odbiór ciebie i twoich działań przez niektórych ludzi doprowadził cię do tego, że pogodzisz się z tym, co ci oferują okoliczności i szara codzienność. Jednak nie rób tego.

1. Masz tylko jedno życie

Jeśli w ciągu twojego życia nie zrobisz tego, co jest dla ciebie ważne, to nigdy więcej nie będziesz miał szansy tego zrobić. Lepiej dać z siebie to, co najlepsze, nawet jeśli nie będzie to wybitne, niż nie robić tego, co ważne.

Wielu ludzi boi się niedoskonałości, popełniania błędów i porażek. Te lęki paraliżują ich i sprawiają, że przez całe życie stoją zakotwiczeni w portach, które ich nużą i często są udręką. Z powodu lęków przed niedoskonałością nie decydują się wyruszać w fascynujące wyprawy poza ich strefy komfortu. W ten sposób sami okradają się z pełni życia.

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.

Mark Twain

2. Aby to, co robisz było pożyteczne i wywarło wpływ, nie musi być wybitne. Wystarczy, że na początek będzie dobre

Znany amerykański filozof napisał kiedyś:

Wszystko, co warto zrobić, warto zrobić, warto zrobić źle.*

G.K. Chesterton

Człowiek ten przekazał nam bardzo ważną lekcję: warto podjąć się wartościowych zadań, nawet jeśli będą robione niedoskonale. Nie pozwól, aby lęk przed niedoskonałością powstrzymywał cię przed robieniem tego, co ma znaczenie.

Wspaniałym byłoby czynić wielkie i doskonałe rzeczy, a także być człowiekiem wybitnym, ale większość z nas nigdy nie znajdzie się w takim miejscu. Wystarczy, że wytyczymy sobie wybitne cele i będziemy na dobrym poziomie je realizować (dając z siebie to, co najlepsze), a nasze wysiłki i twórcza praca, będą pożyteczne i wywrą pozytywny wpływ. Nada to też niesamowitego znaczenie naszemu życiu.

3. Najczęściej na początku nie da się wystartować z miejsca jakości

Ilu ludzi rozpoczęło karierę od tego, że ich pierwsza książka okazała się bestsellerem i weszła do kanonu literatury określonego gatunku? Ilu od razu było doskonałymi mówcami, liderami? Ilu za pierwszym podejściem założyło idealny biznes? Takie przypadki zdarzają się, ale są wyjątkami, które tylko i wyłącznie potwierdzają regułę, że typowa droga do sukcesu jest inna – biegnie od skromnych początków, do rzeczy lepszych, a potem większych.

4. Na początku swej drogi ku osiągnięciom nie porównuj swoich rezultatów z uznanymi osiągnięciami i dziełami mistrzów

Porównywanie się z mistrzami jest niesprawiedliwe i bezsensowne.

“Wyjdę na idiotę” – mówimy, wspominając pierwsze zajęcia na kursie aktorskim, pierwsze opowiadanie, nasze straszne rysunki. Fortel polega na tym, że porównujemy sie z mistrzami i oceniamy własne dziecinne kroczki miarą ich szczytowych osiągnięć. Swoich studenckich etiud nie zestawiamy ze studenckimi etiudami Georg’a Lucasa. Zestawiamy je z “Gwiezdnymi wojnami”.

Nie przyjmujemy do wiadomości, że aby zrobić coś dobrze, najpierw musimy być gotowi zrobić to źle. Wolimy wyznaczyć sobie granice tam, gdzie spodziewamy się sukcesu. Żyjąc w tych granicach, czujemy się przygaszeni, przytłumieni, zrozpaczeni i znudzeni. Ale za to bezpieczni. Bezpieczeństwo jest bardzo kosztownym złudzeniem.*

Julia Cameron

5. Jeśli nie rozpoczniesz od czegoś małego, to możesz nigdy nie zacząć realizować swojego przeznaczenia

Dochodzenie do doskonałości jest procesem i podróżą, która ma swój początek i etapy, a także wymaga czasu. Więc jeśli czekasz ze startem, aż stworzysz coś wybitnego, to możesz nigdy nie wystartować.

6. Dąż do doskonałości, ale od siebie domagaj się postępów

Powinniśmy wymagać od siebie nie doskonałości, lecz postępów.

Julia Cameron

Mając osobowość choleryczno-melancholiczną jakość i doskonałość są dla mnie bardzo ważne. To wartości, do których dążę, pewien ideał, na który jestem zorientowany i kierunek, w którym wyrywa się moje serce.  Jednak podejmując decyzje i budując swoje życie nie domagam się od siebie doskonałości, tylko postępów.

Jeśli to, co robię dzisiaj, jest lepsze od tego, co robiłem wczoraj, to jestem zadowolony, bo wiem, że jestem w drodze do mojego celu. Nie pozwalam, aby niezdrowy perfekcjonizm powstrzymał mnie przed sensownym działaniem i okradał z satysfakcji budowania dobrego życia. Nie katuję się z tego powodu, że rzeczy jeszcze nie są doskonałe i nie przybrały w pełni takiej formy, jaką bym sobie życzył.

Nauczyłem się cieszyć małymi, pozytywnymi zmianami i rozwojem, bo wiem, że z czasem stabilna praca nad rozwojem i postępem przełoży się na zauważalny progres, a potem na jakość i doskonałość, które będą wystarczające, aby uznać dane przedsięwzięcie za sukces.

7. Jeśli są ludzie, którzy potrzebują tego, czym się zajmujesz i co tworzysz, to warto

Może to, co robisz nie jest doskonałe, ale prawdopodobnie wcale takim nie musi być, aby było potrzebnym. Jesteś osobą wartościową i to, co masz do zaoferowania ma wartość. Oferuj więc hojnie to, co masz najlepsze i pozwól Bogu wykorzystać to w życiu innych.

8. Jeśli zaczniesz działać, to będziesz mógł udoskonalać to, co pragniesz oferować

Do jakości się dochodzi. Prawie nigdy się od niej nie rozpoczyna. Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko, bo nigdy nie będziesz mógł w pełni służyć tym, którym powinieneś służyć, a także osiągnąć swojego przeznaczenia.

Działaj. Udoskonalaj. Działaj. Udoskonalaj. Działaj. Udoskonalaj. Nie ma innej drogi do jakości i doskonałości.

9. Gdy coś stworzysz, będziesz miał szansę być skrytykowany i dzięki informacji zwrotnej następnym razem zrobić coś lepszego

Jedną z rzeczy, którą niektórzy świadomie używają, aby odnosić sukcesy jest uczenie się z konstruktywnej krytyki i wykorzystywanie wartościowych informacji zwrotnych. Jednak, aby być skrytykowanym i otrzymywać informację zwrotną trzeba najpierw zacząć coś robić.

10. Częścią prowadzenia odważnego, wartościowego i twórczego życia jest bycie krytykowanym i odrzucanym

Jeśli podejmiesz się realizowania wartościowych zadań, będziesz pracował nad czymś szczególnym, wyruszysz poza strefę swojego komfortu, to z pewnością będziesz krytykowany, a część ludzi oceni twoje wysiłki negatywnie i wzgardzi tym, co robisz, a nawet tobą. Jednak jeśli podążasz swoją drogą i zajmujesz się wartościowymi sprawami i zadaniami, które są potrzebne, to nie bierz sobie krytyki i odrzucenia zbytnio do serca.

Zapamiętaj

Nie musisz być doskonały, aby wystartować. Jakość i doskonałość przychodzą z czasem. Nikt nie rozpoczyna od bycia mistrzem.

imgp3895Zastanów się

  • Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że nie możesz zrobić dobrze tego, co robisz po raz pierwszy?
  • Czy przed rozpoczynaniem powstrzymuje cię lęk, że to, co zamierzasz zrobić będzie niedoskonałe?
  • Jaka jest twoja odporność na krytykę, kpiny, szyderstwo i odrzucenie? Czy boisz się tych rzeczy? Czy one cię blokują?
  • Czy chciałbyś być w jakiejś dziedzinie wybitny i doskonały? Jeśli tak, to co to za dziedzina? W czym konkretnie chciałbyś być mistrzem?
  • Czy twoim problemem jest perfekcjonizm?
  • Gdybyś nie musiał robić tego doskonale, to czego byś spróbował?

 Dokończ następujące zdanie:

 Gdybym nie musiał robić tego doskonale, to spróbowałbym…

Photo credit: Bogdan Jaguszewski

* John C. Maxwell, Życie świadome celu, MT Biznes, Warszawa, 2016, s. 20-21.

* Anything worth doing is worth doing badly. (G.K. Chesterton)

* Julia Cameron, Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę, Wydawnictwo Szafa, 2013, s. 129.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *