Andrzej Mytych

Dlaczego nie mam pieniędzy?

Zanim zmierzysz się z pytaniem: „Skąd wziąć pieniądze?”, zapytaj siebie: „Dlaczego nie mam ich więcej?”.

Mając 32 lata podjąłem decyzję, że zmierzę się z ubóstwem, w którym wtedy żyłem. Aby coś zmienić w mojej sytuacji finansowej, postanowiłem porozmawiać z kilkoma znajomymi biznesmenami i poprosić ich o poradę. Pomyślałem sobie: “Któż będzie bardziej kompetentny do udzielenia mi porady odnośnie finansów niż ludzie przedsiębiorczy i biznesmani?” Gdy spotkałem się z jednym z nich, powiedziałem mu:

– Słuchaj, mam poważny problem finansowy. Mój przychód jest zbyt niski. Z ledwością utrzymuję rodzinę. Nie wystarcza nam na podstawowe wydatki. Nie wiem, co mam zrobić… – rozłożyłem bezradnie ręce i zrobiłem żałosną minę.

– Andrzej, czy rozumiesz swój problem? – zapytał.

– Tak, rozumiem – odpowiedziałem – nie mam pieniędzy.

– Czy ty naprawdę sądzisz, że to jest twój prawdziwy problem?

– Tak. Jakbym miał pieniądze, to nie miałbym problemu.

– A zdajesz sobie sprawę z tego, dlaczego nie masz pieniędzy?

– Dlaczego?

– Bo jesteś głupi. Jesteś inteligentny, ale głupi. Dlatego jesteś głodny i biedny.

– Głupi?

– Tak, jesteś inteligentny, ale głupi. Nie masz pieniędzy, bo jesteś głupi – przerwał na chwilę, aby jego słowa zapadły mi w serce i utrwaliły się w mojej pamięci. – Więc twoim prawdziwym problemem nie jest brak pieniędzy, czy też bieda, ale głupota. Nie masz pieniędzy, bo jesteś głupi. Gdybyś był mądry, to nie zmagałbyś się z biedą.

– No dobrze – odchrząknąłem urażony, ponieważ w ogóle nie uważałem się za głupiego – ale co mam zrobić w mojej sytuacji?

– To nie ma żadnego znaczenia, co zrobisz, bo jesteś głupi. Prawdopodobnie, co byś nie zrobił, nie rozwiąże to twojego problemu, a być może go nawet pogłębi. Głupi ludzie nie będą mieli pieniędzy, nawet jeśli starają się robić to, co trzeba. Głupota odpycha finanse. Poza tym, gdy człowiek jest ignorantem i brakuje mu mądrości w obszarze finansów, może popełnić poważne błędy, których konsekwencje będą ciągnąć się za nim i za jego rodziną całymi latami, a nawet dziesięcioleciami. Finanse to temat, do którego trzeba podchodzić z dużą dawką pokory i mądrości. Mogą one stać się dźwignią, która podniesie twoje życie na wyższy poziom, albo też je złamie i popchnie do finansowego zniewolenia. W chwili obecnej twoje główne pytanie nie powinno brzmieć: Co mam robić, aby zwiększyć swój przychód?, ale: W jaki sposób mogę zmądrzeć w sferze finansów?

– No dobrze, więc w jaki sposób mogę zmądrzeć?

– No, teraz nasza rozmowa nabiera sensownego kierunku – uśmiechnął się. – W końcu zacząłeś zadawać mądre pytania. Odpowiem ci. Jeśli chcesz mieć pieniądze, powinieneś zacząć czytać książki.

– Książki? – skrzywiłem się rozczarowany. – Przecież ja mam ponad tysiąc książek. Całe życie czytam. Nie uczyniło mnie to wcale człowiekiem zamożnym.

– No tak – odpowiedział – ale jakie książki czytasz? Gdybyś czytał właściwe książki, to byłbyś w innym miejscu i dzisiaj nie prowadzilibyśmy tej rozmowy. Jeśli chcesz mieć pieniądze, to powinieneś kupować i czytać pozycje poświęcone finansom, przedsiębiorczości i rozwojowi biznesu. Potrzebujesz dowiadywać się, jakie są dobre tytuły na rynku, nabywać je, a potem czytać każdy kilkukrotnie. Ja sam polecę ci kilka tytułów.

– Książki? – zapytałem, czując, że moje rozczarowanie się pogłębia. – I to jest twoja rada dla mnie? Czytać książki? Ja w tej chwili potrzebuję zrobić coś konkretnego, bo moja rodzina zmaga się z ubóstwem. Potrzebuję jakiś rozwiązań już na teraz.

Westchnął głęboko i powiedział:

– Andrzej, zakoduj sobie w głowie tą ważną myśl, że zmagacie się z ubóstwem, ponieważ jesteś głupi. Nie ma dla ciebie szybkich rozwiązań. Jak przestaniesz być głupi, to nie będziesz zmagał się z biedą. Z głupoty nie wychodzi się szybko. Powinieneś wiedzieć, że gdy człowiek głupi bierze się za finanse, to najprawdopodobniej pogłębi swoje życiowe problemy. Radzę ci z całego serca, zanim podejmiesz się prób rozwijania finansów, najpierw ucz się na ten temat. Ucz się o inwestowaniu, ucz się o prowadzaniu biznesu, ucz się o tym, jak pieniądze zachowują się na rynku, a także o tym, jak się je faktycznie zarabia.

Nie podobała mi się ta rozmowa. Byłem urażony. Spodziewałem się usłyszeć coś zupełnie innego, ale zdawałem sobie sprawę z tego, że gdy człowiek, który całe życie prowadzi biznes, posiada swoje nieruchomości, zatrudnia pracowników i jeździ porządnym samochodem, chce udzielić mi rady, to nie wolno mi jej lekceważyć. Zacząłem więc od tego czasu kupować regularnie książki poświęcone finansom, a także rozwojowi biznesu i czytać je. Uczyłem się. Jeździłem na seminaria poświęcone tej tematyce, spotykałem się z mądrymi ludźmi i zadawałem im pytania.

Stopniowo moja sytuacja się zmieniła. Nie nastąpiło to natychmiast, ale się zmieniła i znacznie poprawił się poziom mojego życia.

Mowa tutaj jest o mądrości finansowej. Nie wszyscy ją mają, ale przy odrobinie dobrej woli, pewnych nakładów finansowych i świadomej pracy nad sobą można ją uzyskać i pogłębić.

Mądrzy ciągle się uczą, głupcy najczęściej wszystko umieją.

Apolinary Despinoix

Życiowa lekcja

Jeśli ktoś pragnie wykaraskać się z problemów finansowych i doświadczyć przełomu w tej dziedzinie, to warto, aby uświadomił sobie prawdziwe korzenie swoich problemów.

W dowolnej terapii, aby wyleczyć się z problemu – trzeba  go nazwać świadomie przyjąć, zaakceptować stan rzeczy. Dlaczego w terapii finansowej miałoby być inaczej.*

dr Andrzej Fresnak

Dopóki nie postawisz właściwej diagnozy, nie będziesz mógł wyleczyć choroby. Nie prosto zrobić to samemu, dlatego najczęściej warto zwrócić się do kogoś mądrego w tej dziedzinie, aby pomógł w tym zakresie.

Jednym z korzeni moich tarapatów finansowych była głupota i ignorancja finansowa (tzw. analfabetyzm finansowy). Potrzebowałem pomocy mądrego człowieka, aby móc ten problem w sobie dostrzec. Dopóki czegoś nie widzisz i nie nazwiesz, to najczęściej nie jesteś tego świadomy. Niektórych ludzi coś boli, ale nie wiedzą co. Mnie bolała głupota i analfabetyzm finansowy, ale nie byłem tego świadomy. Gdy zostało mi to wskazane i nazwane, mogłem się z tym zmierzyć i z czasem wprowadzić dobre zmiany do swojego życia.

Wiedza, zrozumienie i mądrość

W biblijnej księdze Przypowieści Salomona są trzy ważne słowa, które pomagają nam zrozumieć koncepcję dążenia do mądrości, również w sferze finansów.

1. Wiedza

Podstawą mądrości jest wiedza. Niemożliwym jest mądrość bez wiedzy. Ona nie sprawia jeszcze, że jesteś mądry, ale bez niej nie możesz być mądry. Jeśli nie masz właściwej wiedzy w obszarze finansów i prawa, to jesteś ignorantem finansowym i prawnym. To właśnie ignorancja stoi za wieloma głupimi decyzjami. Tak więc początkiem drogi do mądrości finansowej jest pozyskanie stosownej wiedzy w tym obszarze.

Na początku drogi często potrzeba kogoś, kto pomoże nam zrozumieć, czego powinniśmy się uczyć, z jakich źródeł i w jaki sposób.

2. Zrozumienie (poznanie)

Kolejnym ważnym krokiem w drodze do mądrości finansowej jest zrozumienie tego, co się wie. Można mieć olbrzymią wiedzę, ale to jeszcze nie znaczy, że się ją rozumie. Dlatego też człowiek nie tylko potrzebuje dążyć do uzyskania właściwej wiedzy, ale również do zrozumienia jej.

3. Mądrość

Na podstawie właściwej wiedzy i zrozumienia rodzi się mądrość.

  • Mądrość pomaga odróżnić głupią ścieżkę od mądrej; fakty od pseudofaktów, okazje od pułapek itd.
  • Mądrość pomaga wykorzystać w praktyczny sposób wiedzę i zrozumienie, znajduje zastosowanie.
  • Mądrość wyraża się w konkretnych rezultatach (tzn. jeśli ktoś ma mądrość finansową, to prędzej, albo później będzie to WIDOCZNE w jego życiu).

Tak więc, jeśli pragniesz podejmować mądre decyzje, doświadczyć przełomu finansowego i budować majątek, powinieneś dążyć do pozyskania wiedzy, zrozumienia i mądrości w tej sferze.

Zastanów się

  • Jak można rozwijać u siebie mądrość w sferze finansów? Skąd ona się bierze?
  • Czy w sferze finansów uważasz siebie za człowieka mądrego, czy też głupiego? Dlaczego tak sądzisz?
  • Czy przeczytałeś jakieś książki na temat finansów osobistych, czy wziąłeś udział w jakimś szkoleniu? Czy świadomie rozwijasz się w tej sferze?
  • Czy masz jakieś problemy finansowe? Jeśli tak, to jakie są ich prawdziwe korzenie?
  • Dlaczego odkrycie prawdziwych korzeni problemów jest istotne, jeśli chce się je rozwiązać?
  • Jak można odkryć prawdziwe korzenie swoich problemów? Jakie czynniki są w tym pomocne?

Photo credit: unsplash.comAndrew Neel

* Andrzej Fresnak, Grasz swoimi pieniędzmi, czy pieniądze grają tobą?, Wydawnictwo Poltex, Warszawa, 2015,s.50.

2 thoughts on “Dlaczego nie mam pieniędzy?”

  1. Ciekawy i potrzebny temat. Czy mógłbyś podać kilka lektur w tym temacie? Oprócz Kiyosakiego, bo to chyba wszyscy znają?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *