Andrzej Mytych

Decyduj się na ryzyko

Kiedy zbliżasz się do krawędzi tego całego światła, które znasz i masz wkroczyć w ciemność nieznanego, to wtedy dzięki wierze wiesz, że wydarzy się jedna z dwóch rzeczy: Pojawi się coś solidnego, na czym staniesz, albo nauczysz się latać.

Elisabeth Kubler-Ross

Stajemy się tym, kim powinniśmy się stać poza naszą strefą komfortu

1. Czym jest strefa komfortu?

Strefa komfortu to życiowa przestrzeń, w której czujemy się bezpiecznie i komfortowo, bo znamy to, co ma w niej miejsce i życie w niej nie wymaga od nas zmiany, ani narażania się na ryzyko, czy też stratę. Wcale nie oznacza to, że ta strefa jest bezpieczna, czy też komfortowa. Chodzi o to, że w strefie komfortu możemy prowadzić zachowawcze i reaktywne życie.

Trzymając się swojej strefy komfortu chronimy się przed zmianą, ryzykiem i stratą. Tak się składa, że te rzeczy są nieodłącznymi elementami do życiowego rozwoju i progresu. Jeśli będziesz ustawicznie bronił się przed zmianą, ryzykiem i stratą, to będziesz skutecznie blokował swój rozwój i progres.

2. Dlaczego powinniśmy wyruszać poza strefę swojego komfortu?

Poza strefą komfortu możemy doświadczyć życiowego progresu

Cały progres ma miejsce poza strefą komfortu.

Michael John Bobak

Pamiętaj, że jeszcze nikt nie wybudował czegoś wartościowego w strefie swojego komfortu. Największe osiągnięcia rodzą się w przestrzeni, która wymaga ryzyka i rozciągnięcia się, powstają na nowych terytoriach, na których człowiek decyduje się działać.

Poza strefą komfortu możemy rozwijać się i uwolnić swój potencjał

Wyjdź ze swojej strefy komfortu. Urośniesz, jeśli będziesz wystawiał się na to dziwne uczucie, które czujesz próbując czegoś nowego.

Brian Tracy

Poza strefą komfortu możemy odkryć siebie, a także swój potencjał. Tam też możemy stać się sobą i wykorzystać swoje możliwości. Nikt nie stanie się tym, kim powinien się stać w swojej strefie komfortu i bezpieczeństwa. Czy orzeł może w gnieździe szybować i polować? Domeną orła są przestworza, a nie gniazdo. Tak też jest z tobą – twoja prawdziwa przestrzeń życiowa jest poza twoim bezpiecznym gniazdem.

Przemyślane wyjścia poza strefę komfortu umożliwiają zrealizowanie swojego przeznaczenia

Każdy z nas ma miejsce swojego przeznaczenia. Warto do niego wyruszyć, a potem w tej podróży trwać. Nada ona naszemu życiu smak, pomoże odnaleźć sens i satysfakcję, a także odkryć swoją prawdziwą tożsamość.

Realizacja przeznaczenia zawsze zakłada pewną fizyczną i emocjonalną podróż. Jeszcze nikomu nie udało się dotrzeć do miejsca swojego przeznaczenia siedząc przed telewizorem z pilotem w ręku, prowadząc zachowawcze i bezpieczne życie.

Nie pozwól, aby paraliżował cię strach

Nigdy wiele nie osiągniesz, jeśli będziesz w szponach strachu. Doświadczanie lęku jest czymś normalnym, ale życie kontrolowane przez strach już takim nie jest.

Czy paraliżuje cię lęk?

Ludzie są kontrolowani przez różne lęki. Można do nich zaliczyć:

 • strach przed nieznanym,
 • strach przed ryzykiem,
 • strach przed utratą,
 • strach przed popełnieniem błędu,
 • strach przed porażką,
 • strach przed ośmieszeniem się,
 • strach przed opinią innych,
 • strach przed odrzuceniem.

Każdy z tych lęków może skutecznie kontrolować człowieka i znacząco ograniczać jego potencjał.

 • Czy boisz się czegoś?
 • Czy któryś z lęków cię paraliżuje?

1. Co byś zrobił, gdybyś się nie bał?

Nasz strach jest jedną z barier, którą musimy co jakiś czas pokonywać, jeśli chcemy prowadzić dobre, spełnione i satysfakcjonujące życie, a także uwolnić swój wewnętrzny potencjał i zrealizować nasze przeznaczenie.

Spróbuj odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

 • Co byś zrobił, gdybyś się nie bał?
 • Czy twoje lęki są uzasadnione?
 • Czy naprawdę warto trwać w stanie paraliżu wywołanego strachem i nie odważyć się zaryzykować?
 • Czy twoje życie jest powstrzymywane przez lęk, czy też inspirowane wiarą?
 • Co jest w twoim życiu silniejsze – lęk, czy wiara?

2. Staw czoła swoim lękom

Strach jest na tyle potężny w naszym życiu na ile mu na to pozwolimy. Większość z nas odczuwa lęk i interpretuje go jako ostrzeżenie by zatrzymać się przed pójściem na przód. Prawdę mówiąc, strach powinniśmy bardziej interpretować jako naturalne emocje, które pojawiają się kiedy decydujemy się zrobić coś poza naszą strefą komfortu. Kiedy odczuwasz lęk, nie zatrzymuj się!

Valorie Burton

Jest tylko jeden sposób na pokonanie muru wybudowanego z lęków i strachów – jest nim stawienie im czoła. Jeśli boisz się ciemnego lasu, to musisz do niego wejść; jeśli boisz się lwa, to musisz naprzeciwko niego stanąć i go ujarzmić, albo zabić; jeśli boisz się ludzi, którzy cię zastraszają, to musisz się im postawić. Nie ma innej drogi. Możesz albo pozwolić lękom cię kontrolować i powstrzymywać, albo też możesz stawić im czoła i wejść w to, czego się boisz.

Wyruszaj w podróże poza strefę swojego komfortu

Jako ludzie wiele razy wyruszamy ze swojej strefy komfortu. Taką pierwszą podróżą jest poród – ze strefy komfortu, którą było łono matki zostaliśmy wypchnięci do nieznanego nam świata, znajdującego się na zewnątrz jej organizmu. Potem przychodzi czas na kolejne wyprawy (pójście do przedszkola, wizyta u dentysty, pierwszy dzień w szkole itd.). Ważne, aby tych wypraw nie zaprzestać. Eksploruj, odkrywaj, próbuj nowych rzeczy. Naucz się działać wbrew lękowi. Bądź odkrywcą, badaczem, eksperymentatorem, zdobywcą, wojownikiem, podróżnikiem, awanturnikiem. Wiele razy wychodź poza swoje ograniczenia, przekraczaj granice geograficzne, poszerzaj granice swojego doświadczenia, próbuj nowych rzeczy, zawieraj nowe znajomości.

Przed tobą jest wspaniałe życie i olbrzymi, różnorodny świat. Nie ma powodu, dla którego nie powinieneś się w nim zanurzyć. Twoje życie jest darem od Boga. Wykorzystaj je w pełni. Nie bój się.

Praktyczne zastosowanie

 1. Czy możesz podać przykłady twoich podróży poza strefę komfortu?
 2. Czy trzymasz się kurczowo swojej strefy komfortu?
 3. Czy paraliżuje cię strach? Jeśli tak, to jaki? Jak powinieneś stawić mu czoła?
 4. Co byś zrobił, gdybyś się nie bał?
 5. Czy uda ci się stać i osiągnąć to, co powinieneś osiągnąć w twojej strefie komfortu? Dlaczego tak uważasz?
 6. Dlaczego powinieneś wyruszać w podróże poza strefę twojego komfortu?
 7. W jaką podróż poza strefę komfortu powinieneś wyruszyć w najbliższym czasie?

Photo credit: unsplash.comFilipe Dos Santos Mendes

bariery blogowanie budowanie życia cele cena charakter coach droga granice marzenia mentalność możliwości myślenie myślenie możliwościowe odnoszenie sukcesów okoliczności pasja planowanie podróż porażka postawa potencjał praca proaktywność problemy przeciwności przeznaczenie przezwyciężanie barier przezwyciężanie trudności przełom pytania rozwój rozwój osobisty sens skupienie strefa komfortu sukces szczęście uwalnianie potencjału wybór wzrost zmiana świadome życie życie życiowe lekcje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *