Andrzej Mytych

Czy znasz odpowiedź na swoje DLACZEGO?

Dlaczego wstajesz każdego ranka? Dlaczego wykonujesz swój zawód? Dlaczego twoja firma istnieje? Twoje „Dlaczego” to twój cel, przyczyna, przekonanie lub wiara, która inspiruje cię do robienia rzeczy, które robisz. Kiedy myślisz, działasz i komunikujesz się, rozpoczynając od „Dlaczego”, możesz inspirować innych.[1]

Simon Sinek

To pytanie dotyczy sensowności danego zamierzenia, a także motywacji. Jeśli odpowiedzi na pytanie Dlaczego? będą właściwe, nie będą trącić fałszem i będziesz czuł się z nimi dobrze, a także będą klarowne, to zyskasz życiową siłę, położysz podwaliny pod poczucie pewności odnośnie kierunku, który dla siebie obrałeś i będziesz miał motywację do działania, nawet w obliczu znaczących przeciwności.

Czystość motywacji

Odpowiedź na pytanie Dlaczego? powinna rozpocząć się od skonfrontowania naszych prawdziwych motywacji, tzn. Dlaczego tak naprawdę robię, czy też zamierzam podjąć się tego, czego zamierzam się podjąć? Człowiek nie tylko powinien wiedzieć, czym powinien się zajmować, ale warto również, aby rozumiał dlaczego powinien się tym zajmować? Jeśli jego motywy będą niewłaściwe, to może to zniszczyć nawet najbardziej szlachetne zamierzenia.

Sensowność danego przedsięwzięcia

Odpowiedź na pytania Dlaczego? umożliwia:

Poczucie pewności (przekonanie) odnośnie wybranego kierunku

Poznaj swoją odpowiedź na pytanie “Dlaczego”?

Jeśli twoja odpowiedź na pytanie “Dlaczego?” ma wystarczającą moc, wątpliwości w rodzaju “Jak?” nie mają znaczenia.

Im starsi jesteśmy, tym częściej rezygnujemy z zadawania pytań “Dlaczego?”, a dla odmiany skupiamy się na wątpliwościach typu “Jak?” Jak można zostać milionerem? Jak założyć własną firmę? Jak pozbyć się długów? To właśnie pytania zaczynające się od słowa “jak” należą do tych najprostszych. Istnieją gotowe schematy i przepisy na to, jak odnieść sukces. Sęk w tym, że “Jak?” jest bezużyteczne, jeśli nie zostanie połączone z “Dlaczego?”. Pierwsze z tych pytań pozwala ci stworzyć plan działania, ale to właśnie drugie z nich napędza twoje poczynania. “Dlaczego?” nadaje twoim posunięciom znaczenie. Ci, którzy porywają się na niemożliwe, szukają przede wszystkim odpowiedzi na wątpliwości z kategorii “Dlaczego?”.[2]

Patrick Bet-David

Dopóki nie zrozumiesz, dlaczego coś powinno być zrobione, dopóty nie będziesz w pełni przekonany, że powinieneś się tym zajmować.

Motywacja do działania w obliczu przeciwności

Specjaliści od strategicznego planowania utrzymują, że szczególnie wtedy, gdy ktoś podejmuje się znaczącego wyzwania, a nie przemyślał go koncepcyjnie i nie jest w stanie podać przynajmniej sześć przekonywujących powodów, dla których warto je zrealizować, to najprawdopodobniej poniesie porażkę.

Im lepiej jesteś w stanie uzasadnić sensowność przedsięwzięć, których się podejmujesz, tym bardziej zwiększasz swoje szanse na powodzenie.

Im jaśniejsza dla ciebie jest zasadność danego przedsięwzięcia, tym bardziej będziesz umotywowany do pracy nad jego realizacją. Odpowiedzi na pytanie Dlaczego? inspirują nas i motywują do świadomego i systematycznego działania, nawet wbrew dużym przeciwnościom.

Poznanie znaczenia życia

W życiu większości z nas nadchodzi taki moment, kiedy nie tylko potrzebujemy rozumieć, czym powinniśmy się zajmować, ale również dlaczego powinniśmy to robić? Jeśli poznasz odpowiedzi na swoje ważne pytania Dlaczego?, to będziesz odkrywał prawdziwy sens swojego życia, przekonań, a także kierunku, w którym zamierzasz, czy też powinieneś zmierzać.

Treści potrzebne do komunikacji

Gdy odkrywamy sens swojego życia, przekonań i zamierzeń, to nie tylko poznajemy jego znaczenie i jesteśmy w stanie sobie rzeczy poukładać w głowie, ale jesteśmy również w stanie wyjaśnić swoje życie, przekonania i zamierzenia innym. Mamy treści, które są potrzebne do komunikacji z naszymi bliskimi, przyjaciółmi, mentorami, liderami, podwładnymi.

Jeśli zrozumiesz co i dlaczego powinno być zrobione, to zwykle odpowiedź na pytanie jak staje się oczywista

Pracując zawodowo jako coach i konsultant, często byłem świadkiem takich sytuacji, kiedy ludzie podejmowali się realizacji projektów, które wydawały się zupełnie niemożliwe. Po prostu w pewnym momencie uświadamiali sobie, co powinno być zrobione, dlaczego należy to zrobić, a następnie, podejmowali decyzję, że to zrobią. Ta decyzja rodziła w nich wiarę. Wkrótce wyłaniały się możliwości i wyrysowywała konkretna strategia działania. Wtedy przystępowali do jej realizacji i odnosili sukces.

Więc jeśli zmagasz się z pytaniem jak pewne rzeczy osiągnąć, to radzę ci, abyś najpierw spróbował sobie odpowiedzieć na pytanie DLACZEGO powinieneś je osiągnąć? Jeśli to zrobisz, najprawdopodobniej będziesz już niedaleko od odkrycia swojej strategii.

Pytania pomocnicze:

  1. Jaka jest twoja prawdziwa motywacja? Dlaczego właśnie w taki sposób odpowiedziałeś na poprzednie pięć pytań? Czy twoja motywacja jest właściwa?
  2. Dlaczego powinieneś zajmować się właśnie tym, właśnie w tym czasie, właśnie z tymi osobami, służąc tym konkretnym ludziom i właśnie w tym miejscu geograficznym? Jaki to będzie miało sens? Jakie mogą być potencjalne owoce twojej pracy?
  3. Czy to, czym się zajmujesz ma znaczenie? Czy powinieneś zająć się raczej czymś, co ma większe znaczenie i wartość?

Photo credit: unsplash.comJennifer Burk

[1] Strona internetowa książki Zaczynaj od DLACZEGO, Simona Sineka.

[2] Patrick Bet-David, Jak dokonać niemożliwego, Wydawnictwo Studio EMKA, Warszawa 2016, s. 51-52.

bariery blogowanie budowanie życia cele cena charakter coach doświadczenie droga działanie granice marzenia możliwości myślenie odnoszenie sukcesów okoliczności pasja planowanie podróż porażka postawa potencjał praca proaktywność problemy przeciwności przeznaczenie przezwyciężanie trudności przełom pytania rozwój rozwój osobisty satysfakcja sens skupienie strefa komfortu sukces szczęście uwalnianie potencjału wybór wzrost zmiana świadome życie życie życiowe lekcje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *