Andrzej Mytych

Czy można zjeść ciastko i mieć ciastko?

Niektórzy myślą, że można:

  • zrobić wielką karierę, albo mieć bliską więź z rodziną i dobrze wychować dzieci;
  • prowadzić prosperujący biznes, albo służyć ludziom i zmieniać świat;
  • być blisko Boga i rozwijać swoją duchowość, albo być wolnym, mieć dużo przyjemności i świetnie się bawić;
  • mieć duże pieniądze, albo mieć poczucie sensu życia i być porządnym człowiekiem;
  • budować majątek i zapewniać swojej rodzinie bezpieczeństwo finansowe, albo robić to, co się kocha i realizować swoje pasje.

Oczywiście, w naszym życiu część rzeczy się wyklucza, ale nie wszystkie.

Nasze myślenie jest często spolaryzowane. Patrząc na swoje życie myślimy w kategoriach typu: “To jest dobre, a to złe”. Często myślimy w kategoriach wykluczeń, uważając, że zdecydowanie się na rozwój jednej dziedziny życia wyklucza pozostałe, ale najczęściej wcale nie tak musi być. Żadna dziedzina życia nie wyklucza pozostałych. Nie musimy myśleć w kategoriach: “Albo to, albo to”. Prowadząc mądre i zrównoważone życie możemy mieć “I to, i to”.

Możesz odnieść sukces i być szczęśliwy, a możesz odnieść sukces i czuć się nieszczęśliwy. Wszystko zależy od ceny, jaką zapłaciłeś za swój sukces. Jeśli ceną stała się utrata kontaktu z najbliższymi osobami i zrujnowane zdrowie, sukces znajduje się na zewnątrz, ale wewnątrz ciebie tkwi porażka. Człowiek żyje po to, aby być szczęśliwym. Brian Tracy twierdzi, że 85% zadowolenia w życiu to udane relacje, a 15% to sukcesy zawodowe. Czyli pisząc prościej: miłości do garnka nie włożysz, a do sukcesu się nie przytulisz. Chodzi o to, aby w życiu mieć jedno i drugie.*

Andrzej Burzyński

Co jest potrzebne, aby myśleć kategoriach: “I to, i to”?

Bądź gotowy na rozszerzenie swoich horyzontów myślowych

Każdy człowiek, który zaczyna pracować nad swoim rozwojem ma wąskie horyzonty myślowe. Wąskotorowe myślenie prowadzi do życia w skrajnościach, które nie sprzyja równowadze, dlatego naszą perspektywę należy rozwijać, pogłębiać i rozszerzać.

Bądź gotowy na podważenie swoich przekonań

Właściwe przekonania stają się podwaliną pod dobre życie, problem jest w tym, że często część naszych przekonań jest nieprawdziwych, a nawet szkodliwych. Niewłaściwe przekonania związują nas i wpychają na złą drogę, dlatego czasami należy zatrzymać się, aby krytycznie przemyśleć swoje przekonaniami.

Bądź gotowy w pewnych dziedzinach życia zwolnić tempo, aby w innych przyspieszyć

Jeśli będziesz prowadził zrównoważone życie, to z pewnością twoje ulubione dziedziny życia nie będą rozwijały się tak szybko, jak mogłyby się rozwijać, gdybyś koncentrował się tylko na nich. Ale za to będziesz w większym, lub mniejszym stopniu rozwijał całe swoje życie, co w końcu zacznie procentować, bo oddzielne dziedziny życia będą pozytywnie wpływać na pozostałe.

Przestań myśleć skrajnie, polaryzująco i wykluczająco

Nie myśl w kategoriach “Albo to, albo to”, nie odrzucaj ważnych rzeczy ze swojego życia. Myśl holistycznie, dostrzegaj jak rzeczy się uzupełniają. Zbyt wielu Polaków trzyma się jednego, a odrzuca drugie; jedno ceni, a drugim wzgardza; jest przekonanych, że jedno wyklucza drugie.

Bądź kreatywny i mierz się z pytaniem: Jak mogę mieć “I to, i to”?

Na początku nie łatwo jest pojąć, jak możesz mieć w życiu “I to, i to”, ale warto na ten temat rozmyślać, planować rozwój w tym kierunku i być kreatywnym. Jeśli będziesz się mierzył z tym zagadnieniem, to w końcu odkryjesz swój własny sposób na życie i unikalną drogę, która pomoże ci dbać o równowagę.

Bądź gotowy wychodzić poza swoje szablony myślowe i życiowe koleiny

Zwykle, im człowiek jest starszy, tym bardziej brnie w swoich szablonach myślowych i życiowych koleinach. Warto czasami wychodzić poza schematy, wyruszać poza granice swojej strefy komfortu, funkcjonować w odmienny sposób i próbować nowych rzeczy. Warto się rozciągnąć i być otwartym na zmiany.

Czy można mieć “I to, i to”?

To zależy. Warto jednak nie zakładać z góry, że nie.

Niedawno prowadziłem seminarium na temat zrównoważonego życia dla grupy polskich emigrantów w Norwegii. Zapytałem ich:

– Czy można w życiu mieć “I to, i to”?

Na to jeden z nich odpowiedział:

– Można. Można w tym samym czasie mieszkać w górach i nad morzem.

To zaskakujący przykład ilustrujący tę koncepcję. W Polsce niemożliwym jest mieszkanie w górach i nad morzem w tym samym momencie. Jednak nie znaczy to wcale, że Polak nie jest w stanie mieszkać zarówno w górach, jak i nad morzem. Wystarczy przeprowadzić się do Norwegii.

Norwegia to piękny, skandynawski kraj, którego przyroda zapiera dech w piersiach. Tutaj góry wyrastają z morza.

Warto w życiu nie zakładać, że rzeczy są niemożliwe. Warto zastanowić się nad tym, jak można mieć “I to, i to”. Warto być otwartym, kreatywnym i gotowym się zmieniać, aby ostatecznie móc cieszyć się pełniejszym i bardziej zrównoważonym życiem.

Zastanów się

  • W jakich kategoriach myślisz – “Albo to, albo to”, czy też “I to, i to”?
  • Czy masz szerokie, czy wąskie horyzonty myślowe?
  • Czy masz skłonność do myślenia skrajnego, polaryzującego i wykluczającego?
  • Czy czasami kwestionujesz swoje przekonania?
  • Czy czasami mierzysz się z pytaniem: Jak mogę mieć “I to, i to”?

Photo credit: Stanisław Bodziany

* Andrzej Burzyński, Od pasji do biznesu. Praktyczny przewodnik, Wydawnictwo KOAH LTD, s. 102.

bariery blogowanie budowanie życia cele cena charakter coach droga granice marzenia mentalność możliwości myślenie myślenie możliwościowe odnoszenie sukcesów okoliczności pasja planowanie podróż porażka postawa potencjał praca proaktywność problemy przeciwności przeznaczenie przezwyciężanie barier przezwyciężanie trudności przełom pytania rozwój rozwój osobisty sens skupienie strefa komfortu sukces szczęście uwalnianie potencjału wybór wzrost zmiana świadome życie życie życiowe lekcje

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *