02 / 06 2016

Skończ z wymówkami

photo-1455380579765-810023662ea2

Kto chce coś zrobić, znajdzie sposób, kto nic nie chce robić, znajdzie wymówkę.

Przysłowie arabskie

Zdecyduj, czy chcesz być mistrzem w wyjaśnianiu i usprawiedliwianiu się, czy też w odnoszeniu sukcesów. I nie możesz być mistrzem w obydwu tych dziedzinach równocześnie.

Jeśli będziesz mistrzem w wymówkologii, to w swoim życiu ugrzęźniesz

Nigdy nie spotkałem człowieka dobrego w robieniu wymówek, który byłby dobry w czymkolwiek innym.

Benjamin Franklin

Każdą życiową porażkę i nieudane życie można „sensownie” wyjaśnić. Niektórzy stają się mistrzami w budowaniu całych systemów usprawiedliwień wykorzystując do tego teologię, psychologię, czy też filozofię. Nieodłącznym elementem tworzenia systemu usprawiedliwień jest wynajdywanie kozłów ofiarnych, to znaczy rzeczy, czy też ludzi, których możemy obarczyć winą za nasze porażki i życiowy marazm. Problem polega na tym, że takie rozumowanie i defensywna postawa jedynie umacnia niewłaściwą mentalność i pogłębia życiowy zastój.

Zdecyduj się być mistrzem w odnoszeniu sukcesów, a nie w wymówkach i usprawiedliwieniach

Ludzie prowadzący dobre i spełnione życie, nie szukają wymówek, ale powodów, dla których może im się udać. Są przekonani, że kreują swoje życie. Zamiast z rozgoryczeniem patrzeć w przeszłość i rozczulać się nad sobą z powodu doznanych krzywd i tego, czego nie mieli; patrzą z nadzieją w przyszłość spodziewając się dobrych rzeczy. Nie interesuje ich teoretyzowanie i mędrkowanie, ale praktyczne działanie. Nie czekają na kogoś, kto ich uratuje i rozwiąże za nich wszystkie problemy, oni budują swoje życie i robią to, co w danym momencie są w stanie zrobić.

Photo credit: unsplash.com, Matthew Wiebe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *