17 / 11 2017

Dbaj o porządek

Pracując zawodowo nad rozwojem ludzi dostrzegam pewną prawidłowość – ci, którzy żyją w bałaganie, zwykle nie potrafią ogarnąć całego swojego życia i żyją w chaosie. Z jakiegoś powodu bajzel i zagracenie przestrzeni życiowej ma negatywny wpływ na życie. Z drugiej strony większość osób, z którymi pracowałem i się przyjaźniłem, a które dobrze radziły sobie w życiu, odnosiły sukcesy i wywierały wpływ, to byli ludzie, którzy dbali o porządek, zarówno w swoim wewnętrznym, jak i zewnętrznym życiu.

Trzy negatywne charakterystyki współczesnego człowieka

Życie współczesnego człowieka jest zbyt skomplikowane

Nasze życie jest tak skomplikowane, że często czujemy się w nim zagubieni. Jednak, aby było dobre, spełnione i bogate, wcale nie musi być skomplikowane. Wręcz przeciwnie – nie powinno być przesadnie złożone.

Warto, co jakiś czas zadać sobie pytania: Co niepotrzebnie komplikuje moje życie? Czy to ja niepotrzebnie komplikuję swoje życie? Jak mogę je uprościć?

Współczesny człowiek robi zbyt wiele rzeczy na raz

Zajmujemy się zbyt wieloma sprawami, a część z nich jest bezużyteczna, czy też nawet szkodliwa dla nas. Warto czasami się zatrzymać, aby krytycznie zastanowić nad tym, czym się zajmujemy i wprowadzić stosowne zmiany.

Większość ludzi nie potrzebuje zacząć robić więcej, ale mniej. Dotyczy to szczególnie tych, którzy odnoszą pewne, większe lub mniejsze sukcesy. Najczęściej należy zmniejszyć ilość zadań i celów, a także niektóre z nich zastąpić innymi.

Problemem nie jest to, że robimy za mało, ale to, że robimy za dużo, a czasami zajmujemy się zupełnie nie tym, czym powinniśmy się zajmować.

Współczesny człowiek posiada zbyt wiele rzeczy

Posiadamy wiele rzeczy, ale czy potrzebujemy ich aż tak dużo? Najczęściej niepotrzebnie zaśmiecamy nasze życie i ograniczamy przestrzeń życiową. Dlatego też regularnie rób porządki i pozbywaj się wszystkiego, czego nie potrzebujesz.

 • Rzeczy bezwartościowe wyrzucaj.
 • Rzeczy wartościowe sprzedawaj, lub rozdawaj.

Dbaj o porządek w swoim zewnętrznym świecie

Porządek przyczynia się do dobrego samopoczucia, jasności umysłu i skuteczności.

Nieporządek i niepotrzebne rzeczy wkradają się naszego życia każdego dnia. Warto więc regularnie zatrzymywać się, aby dbać o porządek na biurku przy którym pracujemy, w komputerze, w miejscu zamieszkania, w samochodzie, w garażu, w miejscu pracy.

Dbaj o porządek w swoich finansach

Finanse są narzędziem do budowania życia, ale jak każde narzędzie, może być używane właściwie, lub niewłaściwie. Jeśli korzystasz z nich właściwie, to będziesz swoje życie budował, a jeśli niewłaściwie, to będziesz je rujnował. Dlatego ważnym jest, aby nauczyć się nimi właściwie posługiwać.

Porządek w finansach jest ważnym kluczem do porządnego życia.

Warto dbać o porządek w swoich finansach, tzn.:

 • tworzyć plany zarabiania, wydawania, oszczędzania;
 • spisywać swoje przychody i rozchody;
 • dbać o to, aby w rozrachunku rocznym przychód był większy niż rozchód;
 • pracować z budżetem;
 • płacić na czas rachunki;
 • mieć rozsądny plan spłaty długów i trzymać się go.

Praktyczne zastosowanie

 • Czy dbasz o porządek?
 • Czy twoje życie jest zbyt skomplikowane?
 • Czy robisz zbyt wiele rzeczy na raz?
 • Czy posiadasz zbyt wiele rzeczy?

Photo credit: unsplash.com; Mikael Kristenson

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *