08 / 07 2016

Czy można zjeść ciastko i mieć ciastko?

IMG_5484Niektórzy myślą, że można:
  • zrobić wielką karierę, albo mieć bliską więź z rodziną i dobrze wychować dzieci;
  • prowadzić prosperujący biznes, albo służyć ludziom i zmieniać świat;
  • być blisko Boga i rozwijać swoją duchowość, albo być wolnym, mieć dużo przyjemności i świetnie się bawić;
  • mieć duże pieniądze, albo mieć poczucie sensu życia i być porządnym człowiekiem;
  • budować majątek i zapewniać swojej rodzinie bezpieczeństwo finansowe, albo robić to, co się kocha i realizować swoje pasje.
Oczywiście, w naszym życiu część rzeczy się wyklucza, ale nie wszystkie.
Nasze myślenie jest często spolaryzowane. Patrząc na swoje życie myślimy w kategoriach typu: "To jest dobre, a to złe". Często myślimy w kategoriach wykluczeń, uważając, że zdecydowanie się na rozwój jednej dziedziny życia wyklucza pozostałe, ale najczęściej wcale nie tak musi być. Żadna dziedzina życia nie wyklucza pozostałych. Nie musimy myśleć w kategoriach: "Albo to, albo to". Prowadząc mądre i zrównoważone życie możemy mieć "I to, i to".
Możesz odnieść sukces i być szczęśliwy, a możesz odnieść sukces i czuć się nieszczęśliwy. Wszystko zależy od ceny, jaką zapłaciłeś za swój sukces. Jeśli ceną stała się utrata kontaktu z najbliższymi osobami i zrujnowane zdrowie, sukces znajduje się na zewnątrz, ale wewnątrz ciebie tkwi porażka. Człowiek żyje po to, aby być szczęśliwym. Brian Tracy twierdzi, że 85% zadowolenia w życiu to udane relacje, a 15% to sukcesy zawodowe. Czyli pisząc prościej: miłości do garnka nie włożysz, a do sukcesu się nie przytulisz. Chodzi o to, aby w życiu mieć jedno i drugie.* Andrzej Burzyński

Co jest potrzebne, aby myśleć kategoriach: "I to, i to"?

Bądź gotowy na rozszerzenie swoich horyzontów myślowych Każdy człowiek, który zaczyna pracować nad swoim rozwojem ma wąskie horyzonty myślowe. Wąskotorowe myślenie prowadzi do życia w skrajnościach, które nie sprzyja równowadze, dlatego naszą perspektywę należy rozwijać, pogłębiać i rozszerzać. Bądź gotowy na podważenie swoich przekonań Właściwe przekonania stają się podwaliną pod dobre życie, problem jest w tym, że często część naszych przekonań jest nieprawdziwych, a nawet szkodliwych. Niewłaściwe przekonania związują nas i wpychają na złą drogę, dlatego czasami należy zatrzymać się, aby krytycznie przemyśleć swoje przekonaniami. Bądź gotowy w pewnych dziedzinach życia zwolnić tempo, aby w innych przyspieszyć Jeśli będziesz prowadził zrównoważone życie, to z pewnością twoje ulubione dziedziny życia nie będą rozwijały się tak szybko, jak mogłyby się rozwijać, gdybyś koncentrował się tylko na nich. Ale za to będziesz w większym, lub mniejszym stopniu rozwijał całe swoje życie, co w końcu zacznie procentować, bo oddzielne dziedziny życia będą pozytywnie wpływać na pozostałe. Przestań myśleć skrajnie, polaryzująco i wykluczająco Nie myśl w kategoriach "Albo to, albo to", nie odrzucaj ważnych rzeczy ze swojego życia. Myśl holistycznie, dostrzegaj jak rzeczy się uzupełniają. Zbyt wielu Polaków trzyma się jednego, a odrzuca drugie; jedno ceni, a drugim wzgardza; jest przekonanych, że jedno wyklucza drugie. Bądź kreatywny i mierz się z pytaniem: Jak mogę mieć "I to, i to"? Na początku nie łatwo jest pojąć, jak możesz mieć w życiu "I to, i to", ale warto na ten temat rozmyślać, planować rozwój w tym kierunku i być kreatywnym. Jeśli będziesz się mierzył z tym zagadnieniem, to w końcu odkryjesz swój własny sposób na życie i unikalną drogę, która pomoże ci dbać o równowagę. Bądź gotowy wychodzić poza swoje szablony myślowe i życiowe koleiny Zwykle, im człowiek jest starszy, tym bardziej brnie w swoich szablonach myślowych i życiowych koleinach. Warto czasami wychodzić poza schematy, wyruszać poza granice swojej strefy komfortu, funkcjonować w odmienny sposób i próbować nowych rzeczy. Warto się rozciągnąć i być otwartym na zmiany.

Czy można mieć "I to, i to"?

To zależy. Warto jednak nie zakładać z góry, że nie. Niedawno prowadziłem seminarium na temat zrównoważonego życia dla grupy polskich emigrantów w Norwegii. Zapytałem ich: - Czy można w życiu mieć "I to, i to"? Na to jeden z nich odpowiedział: - Można. Można w tym samym czasie mieszkać w górach i nad morzem. To zaskakujący przykład ilustrujący tę koncepcję. W Polsce niemożliwym jest mieszkanie w górach i nad morzem w tym samym momencie. Jednak nie znaczy to wcale, że Polak nie jest w stanie mieszkać zarówno w górach, jak i nad morzem. Wystarczy przeprowadzić się do Norwegii. Norwegia to piękny, skandynawski kraj, którego przyroda zapiera dech w piersiach. Tutaj góry wyrastają z morza. IMG_5487Warto w życiu nie zakładać, że rzeczy są niemożliwe. Warto zastanowić się nad tym, jak można mieć "I to, i to". Warto być otwartym, kreatywnym i gotowym się zmieniać, aby ostatecznie móc cieszyć się pełniejszym i bardziej zrównoważonym życiem.

Zastanów się

  • Wjakich kategoriach myślisz - "Albo to, albo to", czy też "I to, i to"?
  • Czy masz szerokie, czy wąskie horyzonty myślowe?
  • Czy masz skłonność do myślenia skrajnego, polaryzującego i wykluczającego?
  • Czy czasami kwestionujesz swoje przekonania?
  • Czy czasami mierzysz się z pytaniem: Jak mogę mieć "I to, i to"?
Photo credit: Stanisław Bodziany * Andrzej Burzyński, Od pasji do biznesu. Praktyczny przewodnik, Wydawnictwo KOAH LTD, s. 102.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *