19 / 11 2015

Ach, ta przeklęta prokrastynacja!


Każdy człowiek dopuszcza się zaniedbań, istnieją jednak tacy ludzie, dla których zaniedbania są ich stylem życia. W psychologii określa się to terminem prokrastynacja.

Definicja

Prokrastynacja (z łac. procrastinato – odroczenie, zwłoka) – to patologiczna skłonność do ustawicznego odkładania pewnych czynności na później. Jest to zachowanie patologiczne, ponieważ człowiek odkłada na później to, czego odkładać nie powinien i w ten sposób rodzi negatywne konsekwencje, a także znacznie obniża poziom i jakość swojego życia.

Niemal każdy ma skłonność do odkładania na później pewnych spraw, którymi nie ma ochoty się zająć, a które są ważne dla jego życia. Jednak są tacy ludzie, których paraliżuje prokrastynacja. Jest ona cechą ich charakteru, nawykiem, częścią natury – stylem życia. Zamiast prowadzić odpowiedzialne życie, uciekają od trudnych zadań/celów i robią to, co przychodzi im z łatwością, tak jakby prowadzili zastępcze życie. Rodzi to szereg negatywnych konsekwencji i dysfunkcję, która gmatwa ich życie.

Zgubny wpływ prokrastynacji

Prokrastynacja obniża poziom życia

Za każdym razem, kiedy człowiek decyduje się nie zrobić tego, co powinien, nie wykorzystuje szansy na ulepszenie swojego życia i nie dokłada kolejnej cegły do odpowiedzialnej budowli. Przenośnie mówiąc, aby zamieszkać w wyjątkowym miejscu, w przepięknym domu, należy najpierw do tego miejsca dojść i ten dom wybudować. Dochodzi się tam małymi krokami, a dom buduje się cegłówka po cegłówce. Problemem jest to, że zwykle nie ma się ochoty stawiać tych małych kroków, ani wiernie układać cegłówek, miast tego piętrzymy zaniedbania. Im jest ich więcej, tym życie człowieka staje się gorsze i trudniejsze.

Prokrastynacja tworzy dyskomfort psychiczny i poczucie porażki

Z prokrastynacją jest związany pewien specyficzny rodzaj wyrzutów sumienia – prokrastynator wie, że nie robi tego, czym powinien się zająć i to go dręczy. Jeśli takich nie załatwionych spraw jest wiele, to człowiek zaczyna się męczyć z powodu poczucia winy, rodzi to duży dyskomfort psychiczny i poczucie porażki.

Prokrastynacja może doprowadzić do znaczących problemów

Często, gdy patrzymy się na zaniedbania, wydają nam się takie nieistotne. Nie zrobię tego, nie zrobię tamtego, to sobie odpuszczę, tamto zlekceważę – cóż takiego? Przecież nic złego się nie dzieje, to są drobnostki. Niestety czasami te drobnostki, szczególnie gdy się kumulują, prowadzą do poważnych problemów.

Czasami zaniedbania rodzą potwory

Gdy człowiek toleruje w swoim życiu zaniedbania, to w ten sposób  swoje życie niszczy. Ale to nie jest najgorsze, bo niekiedy te zaniedbania przeobrażają się w jednego, olbrzymiego potwora, który odbiera człowiekowi przestrzeń życiową i dręczy go. Gdy dochodzi do takiej sytuacji, to trudno sobie z tym potworem poradzić.

Odkładanie w czasie czegoś prostego czyni to trudnym. Odkładanie trudnego – niemożliwym.

George Claude Lorimier

Jeśli zaniedbań jest zbyt dużo, to zaczynają paraliżować i upokarzać człowieka

Zaniedbania mogą osaczyć i przytłoczyć każdego. Często jeśli się nawarstwiły i skumulowały, rodzą uczucie paraliżu. Trudno wtedy zabrać się za cokolwiek i po prostu trwa się w stagnacji, często w zaprzeczeniu. Gdy do tego doszło, to do człowieka powoli zaczyna docierać, że odnosi dotkliwe porażki, nawet jeśli nie jest gotowy się do tego otwarcie przyznać. Wielokrotnie czuje się upokorzony i pokonany. Często otrzymuje też różne negatywne informacje zwrotne ze środowiska, w którym żyje.

Praktyczne zastosowanie

  • Czy masz w swoim życiu jakieś zaniedbania, z którymi powinieneś zrobić porządek?
  • Czy jesteś prokrastynatorem?
  • Czy potrzebujesz pomocy?

Photo credit: Natalia Szejbak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *